Na hlavný obsah

Rusko schválilo sprísnenie takzvanej LGBT+ propagácie

Zakazuje aj šíriť informácie o LGBT+ ľuďoch v médiách.

Rusko schválilo sprísnenie takzvanej LGBT+ propagácie
Ilustračná snímka. Foto: pexels.com

Ruskí poslanci vo štvrtok (24. 11.) podľa očakávania schválili sprísnenie zákazu takzvanej LGBT+ propagácie.

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, podľa agentúry TASS prijala v treťom čítaní novelu, ktorá zakazuje propagovať „netradičné sexuálne vzťahy“ a pedofíliu, ale tiež šíriť informácie o sexuálnych menšinách (LGBT+) v médiách, na internete, v reklame, knihách a vo filme.

Zakazuje tiež šíriť informácie, ktoré by medzi mladistvými mohli vyvolať záujem o zmenu pohlavia. Zakázané má byť premietanie filmov obsahujúcich „materiály propagujúce netradičné sexuálne vzťahy a preferencie“, napísala TASS.

So znením zákona ešte musia súhlasiť ruskí senátori a následne sa čaká na podpis hlavy štátu. Zvyčajne ide však len o formalitu. V Rusku už skôr zákon zakazoval propagovať homosexualitu medzi maloletými. Iný zákon zakazuje sobáše medzi homosexuálnymi pármi a adopcie detí homosexuálmi.

„Ochrana rodinných hodnôt“

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pred 274 dňami rozpútal vojnu proti Ukrajine, sa stavia do pozície ochrancu „tradičnej morálky“ a rodinných hodnôt pred tým, čo prokremeľskí propagandisti i vládni politici opisujú ako dekadencia, rozvrat a „satanizmus“, prichádzajúci zo Západu.

Vlani, keď Rusko ešte bolo členom Rady Európy, odmietlo splniť rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva o registrácii homosexuálnych zväzkov, a to s odôvodnením, že tento krok by odporoval ruskej ústave.

„Vnucujú nám hodnoty, ktoré sú nám cudzie. Rozhodnutie, ktoré odporuje ústave, nesplníme,“ vyhlásil vtedy predseda dumy Vjačeslav Volodin podľa denníka Kommersant.

Do ruskej ústavy sa pri predvlaňajšej novelizácii na Putinov návrh pridalo ustanovenie ukladajúce povinnosť chrániť „inštitúciu manželstva ako zväzku muža a ženy“.

Homosexualita bola v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 ju klasifikovali ako duševnú chorobu. Od roku 2013 krajina zakázala „propagandu netradičných spôsobov života medzi maloletými“. Podľa tohto zákona možno pokutovať každý čin, ktorý úrady uznajú za propagáciu homosexuality.

Moskva zákaz využívala na zadržiavanie aktivistov za práva sexuálnych menšín či na rušenie takzvaných pochodov hrdosti.

Okrem tohto zákazu sa sexuálne menšiny stretávajú aj s ďalšími ťažkosťami. V niektorých častiach Ruska, napríklad na prevažne moslimskom Kaukaze, tiež s otvoreným prenasledovaním a násilím.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet