Na hlavný obsah

Rusko utratilo za vojnu 82 miliárd dolárov, píše ukrajinský Forbes

Ide o štvrtinu ročného rozpočtu.

Rusko utratilo za vojnu 82 miliárd dolárov, píše ukrajinský Forbes
Zničený ruský tank v slnečnicovom poli v dedine Kamianka, v Charkovskej oblasti. Foto: TASR/AP

Rusko za deväť mesiacov na priamych výdavkoch minulo za vojnu na Ukrajine 82 miliárd dolárov, uviedlo ukrajinské vydanie ekonomického časopisu Forbes. Suma vynaložená na konflikt, ktorý odsudzuje Kyjev aj Západ, predstavuje zhruba štvrtinu príjmov vlaňajšieho rozpočtu Ruska. Príjmy Moskvy z predaja energetických surovín pritom pre sankcie klesajú a vojna sa Kremľu ďalej predražuje, píše Forbes.

Podľa prepočtov Forbesu sa tento rok na jeseň vojnové výdavky Ruska zdvojnásobili. Boje Moskvu vyjdú najmenej na desať miliárd dolárov mesačne. Výdavky vzrástli pre počet vojakov, ktorí sa do bojov na Ukrajine nanovo zapojili po mobilizácii vyhlásenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Najobjemnejšou položkou v rozpočte ruskej armády, ktorá tvorí asi tretinu výdavkov, je podľa Forbesu samotná technika. Najdrahšie sú rakety, nasledujú zbrane, munícia alebo pohonné hmoty. Rusko vypálilo na Ukrajinu viac ako 4 000 rakiet a priemerná cena jednej ruskej rakety je tri milióny dolárov, uvádza server.

Ďalšie významné položky ruských výdavkov sú platy vojakov. Potom tiež odškodné, ktoré vyplácajú pozostalým po mŕtvych vojakoch aj pre ranených v bojoch.

Podľa Generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny zomrel v bojoch od 24. októbra do 24. novembra rekordný počet ruských vojakov – 17 470. To je ešte viac ako v prvom mesiaci vojny. Celkové ruské straty sú podľa Ukrajincov vyše 85 000 mužov. Moskva priznáva len výrazne nižšie straty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet