Severná Kórea v stredu (2. 11.) podľa juhokórejskej armády odpálila zo západného a východného pobrežia 17 rakiet. Medzi nimi boli aj tri balistické rakety krátkeho doletu. Odpálenie 17 rakiet za jediný deň je doterajší rekord, uviedli spravodajské agentúry.
O niekoľko hodín na to Pchjongjang vypálil vyše 100 delostreleckých striel do nárazníkovej zóny zriadenej na základe dohody so Soulom, uviedla juhokórejská armáda. Streľbou podľa nej porušili dohodu z roku 2018, ktorej cieľom bolo znížiť napätie medzi oboma časťami polostrova.
Zo strany Pchjongjangu išlo o vyhrážku Južnej Kórei a Spojeným štátom pre ich terajší niekoľkodňový vojenský výcvik.
Južná Kórea v reakcii na poslednú zo série severokórejských raketových testov vystrelila severne od spoločnej námornej hranice s KĽDR tri rakety vzduch-zem.
Severokórejská armáda rakety vystrelila z oblasti okolo mesta Wonsan na juhovýchode krajiny a z viacerých ďalších miest, píše agentúra AP. Jedna z nich dopadla do medzinárodných vôd 26 kilometrov od námornej hranice s Južnou Kóreou.
Podľa Soulu je to od rozdelenia Kórejského polostrova v roku 1948 prvýkrát, čo strela dopadla tak blízko námornej hranice. Táto raketa letela smerom k ostrovu Ullungdo ležiacemu 120 kilometrov na východ od Kórejského polostrova v Japonskom mori.
Na ostrove vyhlásili letecký poplach a ľudia sa utekali schovať do krytov. Velenie juhokórejskej armády tvrdí, že konanie Severnej Kórei nebude tolerovať a označilo ho za za bezprecedentné.
Narušili teritoriálne vody, tvrdí Jun
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol na krízovom stretnutí s bezpečnostnými činiteľmi nariadil, aby urýchlene podnikli bližšie nešpecifikované kroky proti KĽDR, aby pocítila dôsledky svojej provokácie.
Povedal, že dopad severokórejskej rakety v blízkosti hranice považuje za „de facto narušenie našich teritoriálnych vôd“. Účastníci stretnutia tiež odsúdili, že Pchjongjang sa k provokáciám odhodlal v čase, keď Južná Kórea smúti za obeťami tlačenice počas sobotňajších osláv Halloweenu v Soule.
Spojené štáty a Južná Kórea v pondelok (31. 10.) začali rozsiahle cvičenie letectva, počas ktorého stovky vojnových lietadiel 24 hodín denne vykonávajú simulované útoky.
KĽDR tieto manévre označila za provokáciu a varovala, že proti USA a Južnej Kórei môže nasadiť jadrové zbrane, aby „zaplatili tú najhoršiu cenu v dejinách“.