Na hlavný obsah

Slovinci by si v druhom kole volieb hlavy štátu mohli zvoliť prvú prezidentku

Pircová Musarová by mohla tesne poraziť Logara.

Slovinci by si v druhom kole volieb hlavy štátu mohli zvoliť prvú prezidentku
Na ilustračnej snímke slovinská vlajka. Foto: Unsplash

Slovinci si v nedeľu (13. 11.) v druhom kole prezidentských volieb volia novú hlavu štátu.

Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky by mohla so ziskom okolo 50 percent hlasov zvíťaziť liberálna právnička Nataša Pircová Musarová a tesne tak poraziť konzervatívneho exministra zahraničných vecí Anžeho Logara, ktorému prieskumy predpovedajú 44 až 49-percentnú podporu. Informuje o tom agentúra AFP.

Pircová Musarová, ktorá má podporu stredoľavej vlády, pracovala pre bývalú prvú dámu USA Melaniu Trumpovú pochádzajúcu zo Slovinska. Jej úlohou bolo, aby zabránila tomu, že firmy sa budú usilovať o komerčné využitie produktov s jej menom.

Pircová Musarová uviedla, že ak by vyhrala voľby, bola by „hlasom žien“ v Slovinsku aj v zahraničí a pôsobila by ako „morálna autorita“. „Prezident nemôže byť neutrálny. A nemať nijaký názor. Nikdy som sa nebála ozvať sa,“ povedala pre AFP.

Anže Logar kandiduje, rovnako ako jeho vyzývateľka, ako nezávislý, ale má podporu opozičnej Slovinskej demokratickej strany (SDS) Janeza Janšu, ktorému sa v aprílových voľbách nepodarilo uspieť a byť znovuzvolený za premiéra.

Logar pre AFP pred začiatkom hlasovania povedal, že je podľa neho „dobré, ak prezident reprezentuje iný pohľad ako vládnuca koalícia“. Poskytuje to, ako uviedol, „väčšiu rovnováhu, ktorá je lepšia pre demokratický systém“.

Prvé kolo volieb

V prvom kole, ktorá sa konalo 23. októbra, zvíťazil Logar. AFP pripomína, že hlasy stredoľavých voličov sa vtedy rozdelili medzi Pircovú Musarovú a ďalšieho kandidáta.

Analytici odhadujú, že nízka volebná účasť by mohla viesť k úspechu Logara. Podľa prieskumov však plánuje, rovnako ako v prvom kole, odvoliť približne polovica z 1,7  milióna oprávnených voličov. To by znamenalo výhru Pircovej Musarovej.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet