Na hlavný obsah

Stíhanie Putina by bolo podľa odborníkov právne problematické

Jedným z riešení by bolo zriadenie tribunálu cez rezolúciu OSN.

Stíhanie Putina by bolo podľa odborníkov právne problematické
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Bez podpory Valného zhromaždenia OSN by bolo právne ťažké ustanoviť tribunál pre vyšetrovanie ruskej agresie proti Ukrajine. Uviedli to v pondelok (28. 11.) pri vystúpení v Európskom parlamente právni experti, píše web EUObserver.

Otázkou ustanovenia osobitného tribunálu sa budú v najbližších týždňoch zaoberať členské štáty EÚ aj Európska komisia. Odborníci na medzinárodné právo však varujú, že súčasná legislatíva nestačí na to, aby sa dalo viesť súdne konanie vo veci ruskej agresie proti Ukrajine.

V jurisdikcii Medzinárodného trestného súdu (ICC) je vyšetrovanie genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Avšak so súhlasom štátu, na území ktorého sa tieto činy údajne spáchali. Súd však nemôže vyšetrovať „zločin všetkých zločinov“, teda zločin agresie, ak s tým nesúhlasí ako napadnutý štát, tak aj agresor.

„Všetky možnosti sú právne problematické, pretože neexistuje žiadny špeciálny tribunál kompetentný na vyšetrovanie zločinu agresie,“ povedal európskym poslancom Olivier Corten, odborník na medzinárodné právo z bruselskej univerzity ULB (Université Libre de Bruxelles).

Podpredseda Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) a bývalý švédsky premiér Carl Bildt navrhol riešenie v podobe dohody medzi EÚ a Ukrajinou alebo riešenie s účasťou Rady Európy. Ďalšou možnosťou môže byť požiadať o ustanovenie tribunál Valného zhromaždenia OSN.

Záväzné rozhodnutie OSN

Zločin agresie je takzvaným „zločinom vedenia“ – spáchať ho môžu len ľudia pri moci, nie tí, ktorí ho vykonajú. V prípade Ruska by takéto obvinenie cielilo na prezidenta Vladimira Putina namiesto vojakov, ktorí jeho vôľu vykonali.

Na zločin agresie sa však rovnako ako na iných vzťahuje imunita čelných predstaviteľov štátov. Medzinárodný tribunál by tento problém teoreticky mohol obísť, ak by vznikol záväzným rozhodnutím OSN, ktoré by prinútilo Rusko k spolupráci, povedal Vaios Koutroulis, iný právny expert z ULB.

To je však nepravdepodobný vývoj situácie, keďže Rusko je stálym členom Bezpečnostnej rady, exekutívneho orgánu OSN, s právom veta. Koutroulis preto navrhol zodpovednosť delegovať na ICC alebo vec riešiť prostredníctvom rezolúcie Valného zhromaždenia, ktoré by tribunál ustanovilo.

Tým by však zhromaždenie prekročilo svoje právomoci, čo by podľa vysokopostaveného predstaviteľa ECFR Franka Hoffmeistera bolo pre štáty EÚ neprijateľné. Valné zhromaždenie podľa neho už ruské kroky proti Ukrajine za agresiu označilo.

Namiesto toho Hoffmeister navrhol vytvorenie dočasnej špeciálnej prokuratúry, ktorá by sa zaoberala prípravou obžaloby bez toho, aby rozhodovala o podobe tribunálu.

Koutroulis aj Corten sa zhodli, že nakoniec sa bude musieť upraviť Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu, na základe ktorého sa inštitúcia zriadila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet