Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Súd v Tokiu rozhodol o ústavnosti zákazu homosexuálnych manželstiev

Zákaz je podľa nich ústavný.

Súd v Tokiu rozhodol o ústavnosti zákazu homosexuálnych manželstiev
Ilustračná snímka. Foto: Pixabay.com

Súd v japonskom hlavnom meste Tokio v stredu rozhodol, že zákaz manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia je ústavný. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ide už o druhé takéto rozhodnutie japonského súdu, keď v júni rovnako rozhodol súd v meste Osaka. Podľa agentúry Reuters to predstavuje zhoršenie práv LGBT+ osôb v Japonsku, kde ako v jedinej krajine zo skupiny G7 nie sú manželstvá medzi osobami rovnakého pohlavia povolené.

Súd v Tokiu však takisto uviedol, že absencia právneho postavenia, ktoré umožňuje založenie rodiny pre páry rovnakého pohlavia, je porušením ich ľudských práv.

Na súd sa obrátili štyri páry, ktoré tvrdili, že zákaz manželstiev medzi rovnakými pohlaviami narúša ich ľudské práva. Žiadali odškodné jeden milión jenov (približne 6 975 eur) na osobu. Súd však túto požiadavku zamietol.

Manželstvo sa podľa japonskej ústavy definuje ako „vzájomný súhlas oboch pohlaví“. Vládnuca strana premiéra Fumia Kišidu sa zatiaľ neplánuje tejto záležitosti venovať. Nechystá ani navrhnúť zmenu právnych noriem v tejto oblasti. Súd v Sappore na severe krajiny však minulý rok rozhodol o protiústavnosti takéhoto zákona.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet