Na hlavný obsah

Svet je na ceste do klimatického pekla, povedal na úvod COP27 Guterres

Ľudstvo podľa neho musí začať spolupracovať alebo zahynie.

Svet je na ceste do klimatického pekla, povedal na úvod COP27 Guterres
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí (uprostred vľavo) a generálny tajomník OSN António Guterres (uprostred vľavo). Foto: TASR/AP

Ľudstvo musí tvárou v tvár globálnemu otepľovaniu a jeho zrýchľujúcim sa dosahom začať spolupracovať, alebo zahynie. Zástupcom krajín, ktoré sa zišli na klimatickej konferencii COP27 v Egypte, to v pondelok (7. 11.) povedal generálny tajomník OSN António Guterres, podľa ktorého sa svet rúti do klimatického pekla. Informovala o tom agentúra AP.

„Ľudstvo má na výber – buď spolupracovať, alebo zahynúť. Je to buď pakt klimatickej solidarity, alebo kolektívna samovražda,“ vyhlásil Guterres.

Jeho prejav mal nastoliť naliehavý tón na úvod konferencie OSN o zmenách klímy COP27 v egyptskom prímorskom letovisku Šarm aš-Šajch, uviedla agentúra Reuters. Zástupcovia krajín sveta sa na dvojtýždňovom rokovaní budú zaoberať tým, ako odvrátiť klimatickú zmenu. A to aj keď ich pozornosť rozptyľuje ruská agresia na Ukrajine, prudká inflácia a nedostatok energií.

Podľa generálneho tajomníka OSN je „neprijateľné, škandalózne a sebadeštruktívne“, že iné krízy, najmä vojna na Ukrajine, odsunuli boj za klímu „do úzadia“.

„Emisie skleníkových plynov stále rastú. Globálne teploty stále rastú. A naša planéta sa rýchlo blíži ku kritickým míľnikom, ktoré spôsobia, že klimatický chaos bude nezvratný,“ povedal Guterres. „Sme na ceste do klimatického pekla a nohu držíme na plyne,“ dodal.

Uzavretie dohody

Guterres vyzval na uzavretie dohody medzi najbohatšími a najchudobnejšími ekonomikami sveta s cieľom urýchliť odklon od fosílnych palív. Pakt by podľa neho tiež urýchlil poskytovanie prostriedkov na to, aby chudobnejšie krajiny mohli znížiť emisie a vyrovnali sa s nevyhnutnými vplyvmi globálneho otepľovania.

„Dve najväčšie ekonomiky – USA a Čína – nesú osobitnú zodpovednosť za to, aby spojili úsilie na vytvorenie tejto dohody,“ uviedol Guterres. Generálny tajomník OSN tiež požiadal krajiny, aby sa dohodli na postupnom ukončení spaľovania uhlia do roku 2040.

Štáty z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) by túto hranicu podľa neho mali dosiahnuť už do roku 2030.

Napriek desaťročiam klimatických rokovaní nie je podľa Guterresa pokrok v záchrane planéty pred otepľovaním dostatočný. Pretože jednotlivo krajiny konajú príliš pomaly alebo neochotne.

Signatári parížskej klimatickej dohody z roku 2015 sa zaviazali dosiahnuť dlhodobý cieľ, aby globálne teploty nestúpli o viac ako 1,5 stupňa Celzia nad úroveň pred priemyselnou revolúciou. Vedci túto hodnotu stanovili ako strop pre zabránenie katastrofickej zmene klímy.

Guterres uviedol, že udržať si nádej na splnenie tohto cieľa znamená dosiahnuť do roku 2050 celosvetovo nulové čisté emisie.

V pondelok vystúpia lídri niektorých krajín, napríklad Británie, Nemecka alebo Saudskej Arábie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet