Na hlavný obsah

Trump zúri nad výsledkami utorkových volieb do Kongresu

Podľa zdroja na všetkých kričal.

Trump zúri nad výsledkami utorkových volieb do Kongresu
Bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump zúril pri sledovaní výsledkov utorkových (8. 11.) volieb do Kongresu. S odvolaním sa na jedného Trumpovho poradcu, ktorý je v kontakte s najbližším exprezidentovým okolím, o tom informovala stanica CNN.

Trump na svojej sociálnej sieti Truth ale hovoril o úspechu. Výsledky však zatiaľ pre republikánov nie sú takým presvedčivým úspechom, ako čakali. Súboj o Senát zostáva vyrovnaný, v Snemovni reprezentantov majú zatiaľ republikánski kandidáti prevahu, ale nie výraznú.

Podľa zdroja CNN Trump „na všetkých kričí“. „Záleží na kandidátoch. Všetci boli zlí,“ uviedol exprezidentov poradca pri kritike republikánskych kandidátov, z ktorých mnohých vybral Trump.

„Aj keď boli utorkové voľby do určitej miery sklamaním, z môjho osobného pohľadu boli veľkým víťazstvom,“ napísal v stredu (9. 11.) Trump na svojej sieti Truth.

Exprezident tesne pred voľbami ohlásil, že vystúpi 15. novembra s významným oznámením. Podľa poradcu tento plán zrejme nezmení, pretože „odklad by bol ponižujúci“. V tejto veci ale podľa tohto zdroja panujú stále nejasnosti.

Straty a víťazstvá

Najbolestivejšou stratou pre Trumpa je Pensylvánia, kde republikánsky kandidát do Senátu Mehmet Oz priznal porážku s víťazným demokratom Johnom Fettermanom. V primárnych voľbách Trump podporil Oze.

Trumpom vybraní kandidáti zvíťazili v senátnych voľbách napríklad v Ohiu alebo Severnej Karolíne, ale víťazstvá „trumpistov“ sa obmedzujú podľa CNN na zjavne republikánsky orientované štáty.

Nie všetci Trumpovi kandidáti si viedli dobre vo voľbách do Snemovne reprezentantov. V New Hampshire prehrala exprezidentova bývalá poradkyňa Karoline Leavittová s demokratom Chrisom Pappasom. Trumpov kandidát Bo Hines v Severnej Karolíne prehral s demokratom Wileym Nickelom.

Pre Trumpa je tiež ranou hladké víťazstvo Rona DeSantisa v súboji o post floridského guvernéra. DeSantis sa označuje za najväčšieho Trumpovho súpera o republikánsku nomináciu pre prezidentské voľby v roku 2024. DeSantis porazil demokrata Charlieho Crista skoro o 20 percentuálnych bodov.

Aj keď v USA v doplňovacích voľbách väčšinou víťazí opozícia, pre republikánov tento rok nemali byť také ťažké, ako boli, uviedol politológ Jon Rogowski z Chicagskej univerzity v rozhovore s agentúrou AFP. O to viac, že sa voľby konali v čase mimoriadnej inflácie a malej popularity prezidenta Joea Bidena.

Rogowski upozornil, že niektorí z kandidátov podporovaných Trumpom prepadli, zatiaľ čo ďalší republikáni, s ktorými je exprezident v spore, zvíťazili. Peter Loge z univerzity George Washingtona povedal, že to ukazuje, „že možno byť konzervatívec, držať sa zásad, postaviť sa Trumpovi a víťaziť“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet