Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Twitter ruší obmedzenia, ktoré bránili šíreniu dezinformácií o covide

Môže to viesť k nárastu šírenia nepravdivých informácií o tomto ochorení.

Twitter ruší obmedzenia, ktoré bránili šíreniu dezinformácií o covide
Ilustračná snímka mobilu s aplikáciou Twitter. Foto: Unsplash

Americká spoločnosť Twitter oznámila, že zrušila obmedzenia, ktoré zabraňovali šíreniu dezinformácií týkajúcich sa ochorenia COVID-19. Informovala o tom stanica CNN.

„S účinnosťou od 23. novembra 2022 Twitter neuplatňuje politiku týkajúcu sa zavádzajúcich informácií o COVID-19,“ uvádza sa v oznámení zverejnenom na blogu spoločnosti Twitter Inc.

Bezprostredne nebolo jasné, ktoré konkrétne opatrenia už Twitter nebude presadzovať. Podľa CNN však táto zmena prístupu môže viesť k nárastu šírenia nepravdivých tvrdení o koronavíruse. A to práve v čase, keď sa zvyšujú počty nakazených v Číne i v iných oblastiach sveta.

Twitter už na počiatku pandémie v roku 2020 zaviedol sériu opatrení proti šíreniu koronavírusových dezinformácií vrátane označovania príspevkov s pochybným obsahom či odstraňovania falošných tvrdení o vakcínach proti koronavírusu. Podobnú politiku doposiaľ uplatňuje aj sociálna sieť Facebook a videoserver YouTube.

Zmeny pod Muskovým vedením

Koncom októbra tohto roku sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter kúpil americký podnikateľ Elon Musk, ktorý už avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní.

Okrem iného začal s hromadným prepúšťaním, v rámci ktorého prišla o prácu viac než polovica zamestnancov spoločnosti vrátane tých, ktorí mali na starosti sledovanie dodržiavania pravidiel upravujúcich zverejňovanie obsahu.

Na základe internetového hlasovania Musk minulý týždeň obnovil zablokovaný účet amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Avizoval tiež amnestiu, v rámci ktorej budú obnovené mnohé v minulosti pozastavené twitterové účty. Svýnimkou tých, ktorých majitelia porušili zákon alebo sa zapojili do spamovania.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet