Na hlavný obsah

Únia rozšírila sankcie proti ruským činiteľom za otravu Navaľného

Potrestajú nimi desiatky ľudí.

Únia rozšírila sankcie proti ruským činiteľom za otravu Navaľného
Na ilustračnej snímke podporovatelia väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Foto: SITA/AP

Európska únia (EÚ) v pondelok (14. 11.) rozšírila sankcie proti ruským predstaviteľom zodpovedným za predvlaňajšiu otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Ministri zahraničia členských krajín sa zhodli na potrestaní desiatky ľudí, medzi nimi popredných činiteľov tajnej služby FSB, za útok nervovoparalytickou látkou novičok. Únia v súvislosti s používaním chemických zbraní potrestala tiež jednu sýrsku firmu.

Teraz sa 27 krajín únie dohodlo na rozšírení sankcií a pridali na zoznam niekoľko ďalších lídrov ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FBS) a jej agentov, ako aj expertov ruského chemického priemyslu.

EÚ im zmrazí majetok na svojom území a zakáže cesty do členských krajín. Sankcie sa nanovo týkajú aj zatiaľ nešpecifikovaného subjektu.

Na zoznam sa dostala tiež sýrska firma, ktorá dodáva režimu prezidenta Bašára Asada materiály pre vojenské využitie chemických zbraní. Asadova armáda podľa zahraničných expertov opakovane použila na útoky proti opozícii bojové chemické látky, čo Damask popiera.

Navaľného, jedného z najznámejších domácich kritikov prezidenta Vladimira Putina, otrávili v auguste 2020. Európsky blok o dva mesiace uvalil sankcie na skupinu popredných činiteľov vrátane šéfa FSB Alexandra Bortnikova či ľudí z Putinovho úradu. Moskva popiera, že by mala s útokom čokoľvek spoločné a prijala odvetné postihy.

Ruský súd poslal vlani v januári Navaľného do väzenia, kde je dodnes. Aj za tento krok prijala únia sankcie proti skupine ruských činiteľov vrátane generálneho prokurátora.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet