Na hlavný obsah

V Kórei zachránili dvoch baníkov. Uviazli v bani na viac než deväť dní

Muži uviazli v šachte v hĺbke približne 190 metrov.

V Kórei zachránili dvoch baníkov. Uviazli v bani na viac než deväť dní
Záchranári vyslobodili dvojicu baníkov, ktorí strávili viac než deväť dní uviaznutí po závale v bani v Kórei. Foto: TASR/Jonhap

Záchranári v piatok (4. 11.) vyslobodili dvojicu baníkov, ktorí strávili viac než deväť dní uviaznutí po závale v bani v Južnej Kórei. Informovali o tom agentúra Jonhap a webová stránka stanice BBC.

Nešťastie sa odohralo 26. októbra v bani na zinok, ktorá sa nachádza približne 244 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Soul.

Dvaja muži vo veku 62 a 56 rokov uviazli v šachte v hĺbke približne 190 metrov. V podzemí strávili 221 hodín a vyslobodili ich v piatok o 23.03 h miestneho času (15.03 h SEČ).

Lekár z nemocnice, kam zachránených baníkov prijali, povedal, že by ich v najbližších dňoch mohli prepustiť do domácej liečby. Informoval, že sa zotavujú rýchlo psychicky aj fyzicky.

Vyjadril aj presvedčenie, že baníci boli pred incidentom v dobrej fyzickej kondícii. Z bane boli po záchrane schopní odkráčať po vlastných nohách.

Baníci údajne v podzemí konzumovali rozpustnú kávu a neskôr získavali pitnú vodu kvapkajúcu zo stropu. Teplo si mali udržiavať zapálením ohňa a vybudovaním prístrešku z plastov, píše BBC.

Záchranári začali mužov vyslobodzovať vo štvrtok (3. 11.), keď vyhĺbili tunel a umiestnili doňho špeciálne zariadenie. Záchrannú operáciu ocenil aj juhokórejský prezident Jun Sok-jol a označil ju za „neskutočnú“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet