Na hlavný obsah

Vláda a samosprávy sa dohodli na zastropovaní cien energií

Pri nákladoch nad strop preplatí štát 80 %.

Vláda a samosprávy sa dohodli na zastropovaní cien energií
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Vláda pomôže samosprávam zvládať energetickú krízu. Po rokovaní so zástupcami samospráv to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že cena elektrickej energie pre samosprávy bude zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu.

Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne preplatí 80 % z toho štát. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) podotkol, že pre naplnenie dohody sa musí schváliť štátny rozpočet na budúci rok.

Schéma pomoci sa bude podľa premiéra týkať všetkých subjektov samosprávy. „Prišli sme s riešením, ktoré pomôže samosprávam zvládnuť najbližšiu vykurovaciu sezónu, tú najťažšiu časť,“ vyhlásil Heger.

Samosprávy vyjadrili spokojnosť

Šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vyhlásil, že sa podarilo nájsť po rokovaniach zhodu. Zastropovanie cien energií bude podľa neho pre samosprávne kraje znamenať úsporu i stabilizáciu verejných zdrojov.

„Rozpočty sa nám teda podarí zostaviť v atmosfére vyššej stability a predvídateľnosti,“ povedal. Ako podotkol, je tu možnosť predĺženia pomoci až do konca júna, záležať to však bude na vývoji cien energií.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger víta, že došlo k dohode so štátom a aj vďaka nej sa môžu rozpočty samospráv schváliť načas.

„To, čo sa dnes dohodlo, nám veľmi pomôže,“ vyhlásil prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček. Verí, že aj keď bude situácia ťažká, podarí sa ju vďaka pomoci zvládnuť.

Premiér avizuje, že vláda cez energetickú krízu prevedie aj domácnosti a zabezpečí, aby sa ceny energií počas budúceho roka zastropovali.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika