Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vláda schválila memorandum, ktoré má podpísať s lekárskymi odborármi

Ide o požiadavku Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

Vláda schválila memorandum, ktoré má podpísať s lekárskymi odborármi
Na ilustračnej snímke operácia. Foto: RTVS

Vláda na svojom stredajšom (30. 11.) rokovaní schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022. Ide o požiadavku Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v súvislosti s hromadným výpoveďami lekárov. Za vládu by ho mali podpísať premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Memorandum majú vláda a lekárski odborári podpísať v stredu po 15.30 h na Úrade vlády SR, priblížila hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Cieľom memoranda je podľa ministerstva zdravotníctva okrem iného vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov.

Tiež má riešiť zvýšenie počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podporu vzdelávania v zdravotníctve, reformu vzdelávania lekárov a zabezpečenie mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.

Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že schválenie memoranda bolo jedným z nevyhnutných predpokladov na zachovanie kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti a obnovenie stability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Návrh k vzdelávaniu zdravotníkov

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo odobril pozmeňujúci návrh k vzdelávaniu zdravotníkov. Predložil ho poslanec Marek Krajčí (OĽANO). Ide o ďalšiu požiadavku Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Plénu Národnej rady (NR) SR ho odporúčajú schváliť.

„K vzdelávaniu mladých lekárov sme navrhli 12 bodov, sedem z nich bolo v stredu predložených zdravotníckemu výboru. Ten týchto sedem požiadaviek, našťastie, odhlasoval. Dúfam, že to prijmú aj poslanci v NR SR,“ vyhlásil po rokovaní výboru šéf LOZ Peter Visolajský.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko