Na hlavný obsah

Zomrela Marie Poledňáková, známa režisérka českých komédií

Mala 81 rokov.

Zomrela Marie Poledňáková, známa režisérka českých komédií
Česká režisérka Marie Poledňáková. Foto: ČTK/Vít Šimánek

Vo veku 81 rokov v utorok (8. 11.) zomrela česká režisérka Marie Poledňáková. Jej najúspešnejší film S tebou mě baví svět zvolili v ankete diváci za českú komédiu storočia. V zastúpení rodiny režisérky správu pre server iDnes.cz potvrdil Jan Bradáč zo spoločnosti Falcon.

„S hlbokou ľútosťou vám oznamujem, že dnes 8. novembra 2022 v dopoludňajších hodinách zomrela vo veku 81 rokov pani Marie Poledňáková. Odišla v pokoji, uprostred rodinného kruhu,“ informoval médiá Bradáč. Podľa televízie Nova Poledňákovú dlho trápili zdravotné problémy.

Bola to nielen režisérka, ale aj scenáristka a mediálna podnikateľka. Mala prezývku „kráľovná romantických komédií“. Po ukončení štúdií na Akadémii múzických umení pracovala vo filmovom štúdiu Barrandov. Jej televíznym debutom bola životopisná dráma Otevřený kruh, ktorá mala premiéru v roku 1973.

Prelom v jej kariére nastal podľa iDNES.cz až po tom, ako si pre svoje snímky zvolila ľahší žáner. Natočila televízne komédie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny s Tomášom Holým v detskej úlohe. V roku 1982 natočila dnes už filmovú legendu S tebou mě baví svět, ktorý sa v ankete stal komédiou storočia.

V 90. rokoch bola pri vzniku televízie Premiéra, z ktorej sa neskôr stala Prima. K natáčaniu komédií sa vrátila v novom tisícročí. Z tohto obdobia pochádzajú snímky Jak se krotí krokodýli či Líbáš jako Bůh. Jej posledný film Líbáš jako ďábel mal premiéru v roku 2012.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet