Na hlavný obsah

Bielorusko obmedzilo vstup do pohraničných oblastí s Ukrajinou a Ruskom

Nevie sa, ako dlho bude obmedzenie trvať.

Bielorusko vydalo v stredu (21. 12.) výnos, ktorý dočasne obmedzí prístup k častiam juhovýchodnej Homeľskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou i Ruskom. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vláda v Minsku na svojej internetovej stránke uviedla, že „dočasne obmedzí vstup, dočasný pobyt a pohyb v pohraničnej zóne“ v troch okresoch Homeľskej oblasti – Lojevskom, Brahinskom a Chojnickom.

Vládny kabinet nespresnil, ako dlho toto obmedzenie potrvá. Zároveň dodal, že sa nevzťahuje na oficiálnych predstaviteľov ani na ľudí, ktorí tam pracujú či bývajú.

Bielorusko, ktoré je kľúčovým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, poskytlo Moskve už vo februári svoje územie ako jeden z východiskových bodov pre vojenský útok na ukrajinskú metropolou Kyjev.

Do vojnových operácií sa Minsk doposiaľ síce priamo nezapojil, v posledných mesiacoch však Rusko a Bielorusko v zintenzívnenej miere organizujú spoločné vojenské cvičenia.

Bielorusko 11. októbra uskutočnilo v Homeľskej oblasti podľa vlastných slov tzv. protisabotážne cvičenie. O štyri dni neskôr prišli do Bieloruska ruskí vojaci a pripojili sa k regionálnemu zoskupeniu, ktoré Minsk zriadil.

Šéf Kremľa Putin navštívil Minsk v pondelok (19. 12.) – išlo o jeho prvú návštevu Bieloruska od roku 2019. Tento krok vyvolal v Kyjeve obavy, že Putin sa bude bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka snažiť prinútiť, aby v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine otvoril vo svojej krajine nový front, analyzuje Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet