Na hlavný obsah

Britskí lekári predstavili inovatívnu liečbu leukémie, pacientka je v remisii

Lekári pri experimentálnej liečbe zasiahli do DNA.

Britskí lekári predstavili inovatívnu liečbu leukémie, pacientka je v remisii
Britskí lekári predstavili inovatívnu liečbu leukémie. Foto: Unsplash

Britskí lekári cez víkend na odbornej konferencii predstavili inovatívnu liečbu leukémie, ktorú považujú za revolučný pokrok v medicíne. Trinásťročné dievča, u ktorého nezaberali žiadne formy liečby, sa pred rokom dostalo do starostlivosti tímov zdravotníkov z londýnskej detskej nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH).

Vďaka génovej terapii sa z terminálneho štádia zhubnej rakoviny dostala do remisie a je v podstate vyliečená. Informovali o tom agentúra AFP a server BBC News.

Trinásťročnej Alysse diagnostikovali obzvlášť agresívnu formu leukémie vlani v máji. Chemoterapia ani transplantácia nezaberali, zostávala už len paliatívna starostlivosť. Dievča sa zúčastnilo klinických testov a po 28 dňoch bolo v remisii, teda bez zjavných príznakov choroby, a úspešne podstúpilo druhú transplantáciu kostnej drene.

Lekári pri experimentálnej liečbe zasiahli do DNA. Vzali T-lymfocyty, ktoré majú na starosti bunkovú imunitu, od zdravého darcu a „naučili“ ich pomáhať Alyssinu telu. Dievča je podľa nemocnice prvou známou pacientkou, ktorá dostala modifikované T-lymfocyty. Lekári svoje poznatky predstavili na výročnom stretnutí Americkej hematologickej spoločnosti.

„Ide o vynikajúcu ukážku toho, ako môžeme vďaka odborným tímom a infraštruktúre spojiť špičkové technológie v laboratóriu s reálnymi výsledkami pre pacientov v nemocnici,“ uviedol imunológ Waseem Qasim z GOSH.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet