Na hlavný obsah

Erdogan a Putin hovorili o Sýrii, dodávkach obilia aj energetických projektoch

Turecký prezident vyjadril želanie o ukončení vojny na Ukrajine.

Erdogan a Putin hovorili o Sýrii, dodávkach obilia aj energetických projektoch
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľnom (11. 12.) telefonáte vyzval šéfa Kremľa Vladimira Putina, aby Rusko zariadilo odsun kurdských síl zo severnej Sýrie.

Putin a Erdogan sa rozprávali aj o dodávkach obilia cez Čierne more a spoločných energetických projektoch, najmä čo sa týka plynu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na vyhlásenie tureckej prezidentskej kancelárie a Kremľa.

Erdogan podľa svojho úradu v rozhovore s Putinom tlmočil „úprimné želanie, aby sa rusko-ukrajinská vojna skončila čo najskôr“.

Dohoda o vývoze ukrajinského obilia

Vyjadril okrem iného záujem o rozšírenie dohody o vývoze ukrajinského obilia aj na iné komodity. Ankara a Moskva by mohli podľa tureckej prezidentskej kancelárie postupne začať s prípravou na export potravín a iných produktov.

Ukrajina momentálne vyváža svoje obilie z čiernomorských prístavov na základe dohody o vývoze obilia a hnojív, ktorú v júli pomohli s Ukrajinou a Ruskom vyjednať OSN a Turecko.

Kremeľ v tejto súvislosti uviedol, že daná dohoda má „komplexný“ charakter a naliehal hlavne na odstránenie obmedzení čo sa týka vývozu ruského obilia a hnojív. Moskva vyzvala OSN, aby zatlačila na Západ ohľadom zrušenia niektorých sankcií, ktoré by zaistili voľný export hnojív a poľnohospodárskych produktov z Ruska. Podľa Moskvy ide o časť dohody o vývoze obilia, ktorá dosiaľ nebola implementovaná.

Vytvorenie lokality na vývoz ruského plynu

Putin a Erdogan podľa Kremľa hovorili aj o iniciatíve zameranej na vytvorenie lokality na export ruského plynu v Turecku. Tento návrh predložil Putin v októbri. Jeho cieľom je presmerovať do Európy dodávky z ruských plynovodov Nord Stream, ktoré sa poškodili pri septembrových výbuchoch.

Erdogan Putinovi povedal, že je „dôležité odpratať (kurdských bojovníkov) z (turecko-sýrskej) hranice do hĺbky najmenej 30 kilometrov“. Dodal, že to predstavuje prioritu Ankary.

Turecký prezident hrozí spustením novej vojenskej invázie na severe Sýrie s cieľom vytlačiť kurdské sily. Ankara im pripisuje zodpovednosť za novembrový bombový útok v Istanbule, pri ktorom zahynulo šesť ľudí a 81 osôb utrpelo zranenia. Kurdské Ľudové obrané jednotky (YPG) akúkoľvek účasť na predmetnom čine popierajú.

Turecké sily od 20. novembra uskutočňujú nálety na pozície kurdských milícií na severe Sýrie neďaleko hraníc s Tureckom a pokračujú aj delostrelecké útoky.

Na základe dohody z roku 2019 medzi Moskvou a Ankarou bola ukončená pozemná ofenzíva vytvorením 30-kilometrovej „bezpečnej zóny“, ktorá má Turecko chrániť pred cezhraničnými útokmi z územia Sýrie. Erdogan však viní Rusko, podporujúce sýrskeho prezidenta Bašára Asada, z toho, že túto dohodu porušuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet