Na hlavný obsah

Eustream odmieta schválenú daň z plynovodu

Chce sa obrátiť na prezidentku.

Eustream odmieta schválenú daň z plynovodu
Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranice pri obci Výrava. Foto: TASR

Pološtátny prepravca plynu Eustream odmieta Národnou radou (NR) SR prijatý zákon o zdanení tranzitného plynovodu. Nový zákon je v rozpore s princípmi spravodlivého a proporcionálneho zdaňovania a s ústavou chránenými právami.

Bude mať devastačné účinky na vnímanie Slovenska ako dôveryhodného podnikateľského prostredia, upozornil vo štvrtok (22. 12.) Eustream. Spoločnosť sa preto plánuje obrátiť na prezidentku Zuzanu Čaputovú so žiadosťou, aby zákon vetovala.

„Považujeme za nepochopiteľné, že takýto návrh zákona vôbec mohol prejsť. Pripomíname, že návrh zákona bol schválený aj napriek jasnej odbornej kritike od ministra hospodárstva či predsedu výboru NR SR pre hospodárstvo,“ uviedla spoločnosť.

Eustream pripomenul, že zatiaľ čo v Európe sa zdaňujú nadmerné zisky spoločností profitujúcich na energetickej kríze, slovenský parlament schválil návrh dane namierený proti vybranej firme, ktorá zo súčasnej krízy nijako neprofituje.

Práve naopak, je touto krízou negatívne postihnutá. „Navyše ide o paušálnu majetkovú daň, ktorú budeme musieť platiť bez ohľadu na dosiahnuté zisky,“ dodal prepravca plynu.

Pre Eustream je zákon z pohľadu správy štátu nelogický. Slovensko v spoločnosti vlastní 51-percentný podiel. Zároveň poberá dane a špeciálny odvod z regulovanej činnosti.

Firma má na medzinárodných kapitálových trhoch vydané dlhopisy vo výške jednej miliardy eur, ktoré by chcela v možnej miere refinancovať.

„Miesto toho hrozí, že v dôsledku tejto dane ani nebudeme v zisku. V praxi to bude znamenať povinnosť dodatočného financovania od akcionárov, teda z 51 percent aj štátu,“ upozornil Eustream.

Proti je aj minister hospodárstva

Proti dani pre Eustream sa vyslovil aj dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. „Neuvážené rozhodnutie o dodatočnom zdanení spoločnosti Eustream môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale i značne ohroziť prepravu plynu cez Slovensko,“ zdôraznil.

Poukázal na to, že Eustream nijako neprofituje zo zvýšených cien energií, ale práve naopak, energetická kríza ho výrazne zasiahla.

Dodal, že takéto zdanenie nie je štandardným opatrením mimoriadneho zdanenia energetických podnikov, aké sa v súčasnosti uplatňujú v Európskej únii.

Heger: Mimoriadneho zdanenia sa netreba báť

Mimoriadne zdanenie plynovodov by nemalo ohroziť Eustream. Myslí si to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).

„Už som sa napočúval toľkých čiernych scenárov, toľko čertov namaľovaných na stene mi ponúkali, a na konci nikde nevisia. Netreba sa tohto obávať,“ ubezpečil s tým, že Hirman hovorí o rizikách a on o výsledku.

Najväčšou prioritou vlády bolo podľa neho schváliť rozpočet, ktorý obsahuje aj pomoc ľuďom s cenami energií, a to sa podarilo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika