Na hlavný obsah

Heger rokuje so SaS o podpore rozpočtu, schváliť by ho mohli ešte tento týždeň

V parlamente rokujú o posledných legislatívnych zmenách.

Heger rokuje so SaS o podpore rozpočtu, schváliť by ho mohli ešte tento týždeň
Na snímke rokovacia sála Národnej rady SR. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR využívajú posledné dni pred Vianocami na rokovanie o posledných legislatívnych zmenách, ktoré ešte nestihli na decembrovej schôdzi prerokovať.

Atmosféra v parlamente je už skôr dovolenková, keďže v pléne sedelo len niekoľko poslancov. Viaceré návrhy zákonov opäť prepadávajú. Téme sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Lukáš Dzivý.

Zaujímavé je aj to, čo sa deje mimo očí verejnosti. Premiér Eduard Heger (OĽANO) od pondelkového (19. 12.) večera intenzívne rokuje so stranou SaS na podpore rozpočtu či prípadne novej 76 poslancov v parlamente.

Viaceré návrhy presunuli na ďalšiu schôdzu

Schôdza NR SR naberá pomaly sviatočný režim. Od rána sa poslancom podarilo prerokovať len jeden návrh zákona. Mnohé návrhy, na ktorých nebola zhoda, už posunuli na ďalšiu riadnu schôdzu.

Ide napríklad o návrh poslanca Milana Vetráka (OĽANO) o osobitnom odvode pre niektoré podnikateľské sektory, či o zmeny v trestnom poriadku, ktoré navrhoval nezaradený Tomáš Taraba.

Stále nejasná je situácia okolo návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) predpokladal, že sa hlasovanie posunie na začiatok januára.

Heger rokuje so stranou SaS

Heger intenzívne rokuje o podpore so stranou Sas. Vyzerá to tak, že sa mu to darí. Plénum totiž posunulo ďalej vládny návrh zákona, ktorý má priniesť tzv. solidárny príspevok od ropných spoločností.

Podporu v skrátenom legislatívnom konaní našiel aj návrh zákona, ktorý upravuje výdavkové limity. Dlhodobo boli proti obom návrhom poslanci zo SaS, no teraz ich podporili. Šéf finančného výboru Marián Viskupič (SaS) potvrdil, že sa s premiérom blížia k dohode.

„Je to prvý rok k tomu, aby sa do rozpočtu zapracovali výdavkové limity, na čom trváme,“ uviedol Viskupič. Zároveň to bola jedna z podmienok, ktorými SaS podmieňovala podporu štátneho rozpočtu.

Rozpočet by mohli schváliť ešte tento týždeň

Podľa Branislava Gröhlinga (SaS) by sa hlasovanie o zákone roka nakoniec nemuselo prekladať na január, ale schváliť by sa mohol ešte tento týždeň. Pravdepodobne vo štvrtok (22. 12.). Peter Pollák z hnutia OĽANO verí, že premiér dotiahne rokovania do zdarného konca.

„Najdôležitejšie je, aby sa dodala pomoc ľuďom v budúcom roku, kde nás čaká energetická kríza a vysoká miera inflácie,“ skonštatoval.

Dôležitosť schválenia rozpočtu si uvedomuje aj opozícia. Exminister práce Ján Richter (Smer-SD) hovorí, že sú ochotní rozpočet podporiť. Nie však v súčasnej podobe.

„Máme k nemu objektívne pripomienky, ktoré a týkajú niektorých presunov,“ povedal Richter. Dodal, že nechcú nechať voľnú položku pre ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), s ktorou „by si mohol robiť, čo chce“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál