Na hlavný obsah

Kozmická loď Orion vykonala posledný veľký manéver pred návratom na Zem

Preletela len 130 kilometrov od povrchu Mesiaca.

Kozmická loď Orion vykonala posledný veľký manéver pred návratom na Zem
Na snímke bezposádková kozmická loď Orion. Foto: TASR/AP

Kozmická loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) preletela v pondelok (5. 12.) blízko povrchu Mesiaca a vykonala posledný veľký manéver, ktorým započala začiatok svojej cesty späť na Zem z vesmírnej misie Artemis I. Informovala o tom agentúra AFP.

Bezposádková loď Orion preletela v najbližšom bode len 130 kilometrov od povrchu Mesiaca. Otestovala tým manéver, ktorý predvedie aj pri ďalších misiách Artemis. V rámci týchto misií sa má ľudstvo po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť vrátiť na Mesiac.

V pondelok sa tiež na pol hodinu prerušila komunikácia s kozmickou loďou, keď letela poza odvrátenú stranu Mesiaca.

Pohonný modul Orionu, ktorý vyvinula Európska vesmírna agentúra (ESA), spustil počas manévru na vyše tri minúty svoj hlavný motor, aby nasmeroval kozmickú loď na cestu späť na Zem.

Išlo o posledný veľký manéver misie Artemis I, ktorá sa začala 16. novembra štartom superťažkej rakety SLS, ktorá vyniesla Orion do vesmíru. Táto misia by mala od svojho začiatku po koniec trvať celkovo 25 a pol dňa.

Orion bude odteraz vykonávať len mierne úpravy kurzu predtým, ako v nedeľu (11. 12.) o približne 18.40 h SEČ dopadne do Tichého oceánu pri pobreží San Diega. Orion po dopade z oceánu vydvihne loď amerického námorníctva.

Pokorila svetový rekord

Pred týždňom pritom loď Orion pokorila svetový rekord, keď sa ako prvá obývateľná kozmická kabína dostala do vzdialenosti 450 000 kilometrov od Zeme.

V rámci misie Artemis chcú Spojené štáty zriadiť v súvislosti s prípravami na cestu na Mars trvalú prítomnosť ľudstva na Mesiaci.

Kozmická loď Orion je bez posádky. Pri štarte nadchádzajúcej misie Artemis II, ktorú NASA plánuje na rok 2024, budú na palube aj astronauti, píše vesmírny úrad. Ani v rámci tohto letu však posádka ešte na Mesiaci nepristane. Prvá žena a ďalší muž pristanú na južnom póle tohto satelitu Zeme až počas misie Artemis III, ktorá sa uskutoční najskôr v roku 2025.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet