Na hlavný obsah

Lavína v Rakúsku si vyžiada štyroch zranených

Nezvestní už nie sú.

Lavína v Rakúsku si vyžiada štyroch zranených
(Ilustračná fotografia) Foto: TASR/AP

Pri lavíne, ktorá v nedeľu (25. 12.) zasypala lyžiarske zjazdovky na západe Rakúska, utrpeli zranenia štyria ľudia. Stav jedného z nich je vážny. Nezvestný by podľa dostupných informácií nemal byť už nik, uviedla v pondelok (26. 12.) skoro ráno polícia spolkovej krajiny Vorarlbersko. Informovala o tom agentúra DPA.

Záchranné zložky pôvodne počítali, že sa na zjazdovke, ktorú v nedeľu pochovali masy snehu, mohlo nachádzať dovedna desať lyžiarov. Napovedalo tomu aj video natočené jedným z návštevníkov.

Miesto pádu lavínu pri rakúskej obci Zürs prehľadávalo okolo 200 záchranárov.
Lavína začala padať okolo 15.00 h SEČ na 2 700 metrov vysokom štíte Trittkopf medzi obcami Zürs a Lech am Arlberg v Alpách. Lavínový sneh dosiahol až na neďaleké lyžiarske zjazdovky.

Lavína sa spustila po niekoľkých dňoch sneženia vo vysokohorskej oblasti a v neobvykle teplom počasí, netypickom pre Prvý sviatok vianočný. Podľa miestnej horskej služby bolo nebezpečenstvo pádu lavín „vysoké“. Služba pre vydávanie výstrah pred lavínami už vopred varovala, že v nedeľu bude značne vysoké lavínové nebezpečenstvo.

Úrady uviedli, že jednu osobu dokázali záchranári rýchlo vyslobodiť. Na masách snehu boli tiež rozmiestnené reflektory, aby mohlo pátranie pokračovať aj po zotmení, a na hľadanie nezvestných využívali aj cvičené psy.

Z bezpečnostných dôvodov sa v priebehu pondelka ešte uskutoční prehľadanie oblasti s cieľom definitívneho objasnenia, píše DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet