Na hlavný obsah

Ministri vnútra krajín EÚ schválili prijatie Chorvátska do schengenu

Bulharsko a Rumunsko sa prijatia nedočkali.

Ministri vnútra krajín EÚ schválili prijatie Chorvátska do schengenu
Ilustračná snímka. Foto: Twitter

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie vo štvrtok (8. 12.) na zasadnutí v Bruseli rozhodli o prijatí Chorvátska do schengenského priestoru od 1. januára 2023. Oznámilo to české predsedníctvo v Rade EÚ na sociálnej sieti twitter.

Rozhodnutie prijali v rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v Bruseli. Informáciu už potvrdili aj predstavitelia chorvátskeho stáleho zastúpenia pri EÚ.

„Bol urobený posledný krok! Rozhodnutie Rady EÚ bolo prijaté. Teraz je oficiálne potvrdené, že Chorvátsko vstúpi do schengenského priestoru 1. januára 2023“. Uviedlo Stále zastúpenie Chorvátska pri EÚ na svojom účte na twitteri.

České predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré vyvinulo značné diplomatické úsilie, aby sa schengenská zóna rozrástla okrem Chorvátska aj o Rumunsko a Bulharsko, oznámilo, že schengen sa po prvý raz za posledné desaťročie rozširuje vďaka jeho aktivitám.

Bulharsko a Rumunsko zelenú nedostali

Chorvátsko sa tak stane 27. členom schengenského priestoru, zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, v rámci ktorej môže voľne cestovať viac ako 400 miliónov Európanov.

Ministri sa zároveň nezhodli na prijatí Rumunska a Bulharska do európskej zóny voľného pohybu. Potvrdila to eurokomisárka Ylva Johanssonová, podľa ktorej bol proti vstupu Rumunska do schengenu jeden členský štát a proti Bulharsku dva.

Český minister vnútra Vít Rakúšan vyjadril nad vývojom poľutovania, zároveň privítal rozhodnutie prijať Chorvátsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet