Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na čele európskeho rebríčka v udržateľnosti budov je aj Bratislava

Trend udržateľnosti sa v hlavnom meste dá pozorovať už posledné štyri roky.

Na čele európskeho rebríčka v udržateľnosti budov je aj Bratislava
Na ilustračnej snímke rieka Dunaj a mesto Bratislava. Foto: TASR

Bratislava, ale aj Amsterdam, Bukurešť, Budapešť, Praha či Varšava sú na čele európskeho rebríčka v udržateľnosti budov. Ich pomer v Bratislave sa dostal na 45 percent. Informovala o tom realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Doplnila, že podiel certifikovaných kancelárskych nehnuteľností na 18 európskych trhoch dosiahol pätinu, pričom v roku 2019 to bolo 14 percent.

Najmenej udržateľných budov, s pomerom okolo 5 %, je v Dánsku, Taliansku či Švédsku. Podiel čistej prenajatej plochy v certifikovaných budovách predstavuje 63 %, pričom európsky priemer je iba o niečo viac ako 30 percent.

Udržateľné budovy majú vyššie ceny

Kancelárske budovy, ktoré spĺňajú normy spoločenskej zodpovednosti a ekologickej udržateľnosti (ESG), majú vyššie priemerné ceny nájmov než necertifikované.

Podľa odborníkov z uvedenej spoločnosti tento trend podporuje aj výzva programu Európskej zelenej dohody. Jej cieľom je dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Certifikované kancelárske budovy a priestory vykazujú vyššiu mieru obsadenosti než tie necertifikované.

„Nová legislatíva, rastúce prevádzkové náklady a čoraz vyššie nároky sú dôkazom, že princípom udržateľnosti je potrebné venovať vysokú pozornosť aj v sektore komerčných nehnuteľností. ESG princípy budú dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa firiem, keďže pri výške nájmu, prevádzkových nákladoch či atraktivite priestorov sa stanú nezanedbateľným ukazovateľom kvality budovy,“ vysvetľuje riaditeľka oddelenia ESG a udržateľnosti spoločnosti CBRE Slovensko Silvia Bassadin. Tento trend poháňa aj vládna regulácia.

Trend udržateľnosti je v Bratislave viditeľný už posledné štyri roky. Podiel čistej prenajatej plochy (celková nájomná aktivita bez renegociácií) v tomto období predstavovala približne 65 %, pričom oproti minulému roku tento podiel stúpol, uviedla spoločnosť.

Trend udržateľnosti je teda podľa spoločnosti značný a odborníci sa zhodujú na tom, že trh s komerčnými nehnuteľnosťami čoraz viac myslí na ochranu životného prostredia aj vo svojich stratégiách.

Faktom je však aj to, že mnohé európske trhy ešte stále nedosiahli potrebnú úroveň na získanie certifikátov udržateľnosti.

Firma to odôvodňuje dvoma kľúčovými faktormi. Okrem časového rámca je to individuálna dynamika daného trhu, ale tiež legislatívne rámce a vládna regulácia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika