Na hlavný obsah

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo 1 700 mŕtvych tuleňov

Príčina ich úmrtia zatiaľ nie je jasná.

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo 1 700 mŕtvych tuleňov
Pri brehoch Kaspického more našli 1 700 mŕtvych tuleňov. Foto: TASR/AP

Až 1 700 mŕtvych tuleňov vyplavilo na pobrežie Kaspického mora v južnom Rusku. Príčina ich úhynu zostáva naďalej nejasná, ale zrejme uhynuli prirodzene, uviedli v nedeľu (4. 12.) úrady v ruskej autonómnej republike Dagestan. Informuje o tom agentúra AP.

Úrady v Dagestane v sobotu (3. 12.) pôvodne oznámili, že na pobreží Kaspického mora sa našlo 650 až 700 mŕtvych tuleňov. Šéf Kaspického centra na ochranu životného prostredia Zaur Gapizov však v nedeľu podľa štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti povedal, že po rozsiahlejšej kontrole pobrežia stúpol počet mŕtvych živočíchov na 1 700.

Gapizov dodal, že tulene zrejme uhynuli už pred niekoľkými týždňami. Podľa neho nie sú žiadne náznaky, že ich zabili pytliaci.

Pobrežie prehliadli odborníci z ruského Federálneho úradu pre rybolov a prokurátori a zhromaždili údaje potrebné pre skúmanie v laboratóriu, ktoré zatiaľ nezistilo žiadne znečisťujúce látky. Niekoľko predchádzajúcich prípadov hromadného úhynu tuleňov pripísali prirodzeným príčinám.

Údaje o počte tuleňov kaspických žijúcich v oblasti Kaspického mora sa výrazne líšia. Úrad pre rybolov uvádza, že celkový počet týchto tuleňov je 270 000 až 300 000, Gapizovovo centrum stanovilo počet na 70 000.

Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) už v roku 2008 klasifikovala tuleňa kaspického ako ohrozený živočíšny druh.

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 %, dôvodom je do veľkej miery znečistenie spôsobené ťažbou ropy a jej spracovaním. Tulene sa často stávajú obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet