Na hlavný obsah

Nemeckí poslanci označili ukrajinský hladomor za genocídu

Ten spôsobil sovietsky režim v 30. rokoch.

Nemeckí poslanci označili ukrajinský hladomor za genocídu
Nemecký Spolkový snem (Bundestag). Foto: TASR/AP

Nemecký Spolkový snem (Bundestag) v stredu (30. 11.) schválil uznesenie, podľa ktorého bol hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia genocídou spáchanou sovietskym komunistickým režimom. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.

Za návrh hlasovali poslanci vládnej koalície zloženej zo sociálnych demokratov (SPD), zelených a slobodných (FDP) a tiež opoziční poslanci z CDU/CSU. Hlasovania sa podľa AFP zdržali iba strany z okrajov ľavo-pravého spektra.

„Ďakujem Bundestagu za toto historické rozhodnutie,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteri. „Pravda vždy zvíťazí,“ dodal.

O hladomore z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde zo strany režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu a nechali ich hladovať.

Podľa uznesenia Spolkového snemu zahŕňali kroky sovietskeho režimu aj potláčanie ukrajinského spôsobu života, jazyka a kultúry, čo je „z dnešného pohľadu blízke k historicko-politickej kategorizácii genocídy“.

Moskva tvrdí, že hlad na Ukrajine v tom období treba vnímať v kontexte podobných udalostí v strednej Ázii aj Rusku samotnom.

Poslanec Spolkového snemu za vládnu Stranu zelených a spolupredkladateľ uznesenia Robin Wagener vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin dnes koná v „zločineckej tradícii Stalina“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet