Na hlavný obsah

Od začiatku ruskej invázie zomrelo do 13 000 ukrajinských vojakov

Povedal to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

Od začiatku ruskej invázie zomrelo do 13 000 ukrajinských vojakov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Od začiatku ruskej ofenzívy zabili od 10 000 do 13 000 ukrajinských vojakov. Pre stanicu Channel 24 to vo štvrtok (1. 12.) povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý sa odvolával na údaje generálneho štábu ukrajinskej armády. Informovala o tom agentúr AFP.

Podoľak dodal, že prezident Volodomyr Zelenskyj zverejní oficiálne údaje o padlých vojakoch, „keď príde ten správny okamih“.

V júni, keď sa ruské sily zameriavali na úplné ovládnutie východoukrajinskej Luhanskej oblasti, Zelenskyj uviedol, že Ukrajina prichádza o „60 až 100 vojakov denne“ ktorých zabijú v bojových akciách a okolo 500 vojakov utrpí denne v bojoch zranenia.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v septembri povedal, že dovtedy v bojoch padlo 5 937 ruských vojakov.

AFP konštatuje, že Moskva i Kyjev zrejme zámerne udávajú nižší počet svojich strát, aby sa vyhli zníženiu morálky svojich jednotiek.

Šéf Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley v novembri uviedol, že na Ukrajine bolo zabitých alebo utrpelo zranenia vyše 100 000 príslušníkov ruských síl. Poznamenal tiež, že Kyjev pravdepodobne eviduje podobný počet obetí. Tieto údaje sa však nedali nezávisle potvrdiť.

Táto najhoršia vojna v Európe za posledné desaťročia si okrem životov vojakov vyžiadala i tisíce obetí na strane ukrajinských civilistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet