Ozónová diera v posledných troch rokoch trvá nad Antarktídou dlhšie, ako tomu bolo v predchádzajúcom období. Uviedla to v tlačovej správe únijná služba Copernicus, ktorá tento fenomén každoročne pozoruje.
Trvanie ozónovej diery sa od roku 2020 predĺžilo takmer o mesiac. Prečo sa tak deje, vedci skúmajú, medzi možnými vysvetleniami je zmena klímy. Stav ozónovej vrstvy sa však v posledných desaťročiach vďaka reguláciám výrazne zlepšil.
Zvyčajne sa diera v ozóne nad Antarktídou otvára v septembri a začína sa zacelovať v novembri. V posledných troch rokoch je to však výrazne neskôr.
V roku 2020 sa diera v ozónovej vrstve nad Antarktídou zatvorila 28. decembra, vlani 23. decembra a tento rok by sa tak malo stať v najbližších dňoch, uviedlo stredisko pre monitorovanie atmosféry služby Copernicus (CAMS).
Diera navyše bola väčšia ako zvyčajne. V posledných troch rokoch jej rozloha v novembri prekročila 15 miliónov kilometrov štvorcových, čo je viac ako plocha samotnej Antarktídy.
Podľa vedcov za väčšiu výdrž a rozlohu diery v ozónovej vrstve zrejme môžu silné vetry a nízke teploty v stratosfére.
„Možno je tu súvislosť so zmenou klímy, ktorá má tendenciu ochladzovať stratosféru,“ tvrdil šéf CAMS Vincent-Henri Peuch. Podľa neho však musia vedci množstvo faktorov preskúmať, napríklad prečo sa anomália objavila tri roky po sebe.