Na hlavný obsah

Pápež František sa rozplakal pri verejnej modlitbe, keď spomenul Ukrajinu

Spomína ju v takmer všetkých verejných vystúpeniach.

Pápež František sa rozplakal pri verejnej modlitbe, keď spomenul Ukrajinu
Pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František sa vo štvrtok (8. 12.) rozplakal, keď počas verejnej modlitby v centre Ríma spomenul utrpenie obyvateľov Ukrajiny.

Františkov hlas začal chvieť, keď hovoril o Ukrajincoch, a na chvíľu prestal rozprávať. Podľa agentúry Reuters sa odmlčal na asi 30 sekúnd a keď sa vrátil k modlitbe, lámal sa mu hlas.

František neudržal slzy počas modlitby k Panne Márii, ktorú predniesol pred Stĺpom nepoškvrneného počatia v centre Ríma. Sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie sa v Taliansku tradične oslavuje 8. decembra.

„Nepoškvrnená panna, dnes by som sa ti chcel poďakovať v mene ukrajinského ľudu,“ uviedol František predtým, ako ho premohli emócie a odmlčal sa.

Dav začal spontánne tlieskať

Po chvíli pokračoval: „Namiesto toho ti však prinášam prosby detí, starších, otcov a matiek a mladých ľudí z tej mučeníckej krajiny, ktorá veľmi trpí“.

Počas modlitby stál vedľa pápeža starosta Ríma Roberto Gualtieri. Dav veriacich začal spontánne tlieskať, keď si ľudia uvedomili, že František nedokáže hovoriť a plače, opisuje udalosť Reuters.

Od februárového začiatku invázie spomína František Ukrajinu takmer vo všetkých svojich verejných vystúpeniach a k Moskve je čoraz kritickejší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet