Na hlavný obsah

Riskantné či nelegálne správanie na internete je medzi mladými normálne

Do štúdie sa zapojilo 8 000 mladých ľudí.

Riskantné či nelegálne správanie na internete je medzi mladými normálne
Na ilustračnej snímke tínedžeri. Foto: Unsplash

Riskantné či nelegálne správanie v online prostredí je medzi mladými ľuďmi považované za takmer normálne. Každý štvrtý tínedžer vo veku 16 až 19 rokov na internete už niekoho „trolloval“, čiže si zákerným spôsobom robil žarty.

Vyplýva to z výsledkov štúdie zastrešovanej Európskou úniou a Europolom. Informoval o tom denník The Guardian.

Do štúdie v deviatich európskych krajinách (Británii, Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Švédsku, Nórsku a Rumunsku) sa zapojilo 8 000 mladých ľudí. Bádatelia skúmali 20 riskantných správaní na internete vrátane nenávistných prejavov a uverejňovanie intímnych záberov z pomsty

Vedci v rámci štúdie objavili dôkazy o tom, že internetové správanie mladých ľudí vo veku 16 až 19 vykazuje známky trestného, riskantného či delikventného správania. Najvyššiu mieru zistili v Španielsku, najnižšiu v Británii.

Trollovanie, obťažovanie, sexting či pirátstvo

Jeden zo štyroch tínedžerov už na internete niekoho sledoval či trolloval. Každý ôsmy sa dopustil online obťažovania a každý desiaty zverejňoval nenávistné prejavy.

Jeden z piatich mladých ľudí sa zúčastňoval na sextingu (písaní správ so sexuálnym obsahom). Každý tretí praktizoval tzv. digitálne pirátstvo, čiže kradol knižné či audiovizuálne diela v digitálnej podobe. Štyria z desiatich tínedžerov tiež sledujú pornografiu.

Spoluautorka štúdie a profesorka kriminológie Julia Davidsonová uviedla, že „množstvo tínedžerov pácha kyberzločiny a medzi mladou generáciou Európanov sa takéto správanie na internete postupne stáva normálnym“.

Približne polovica účastníkov štúdie by mohla byť vo väčšine právnych systémov za svoje činy trestne stíhaná.

K riskantnému správaniu na internete sa priznalo viac chlapcov ako dievčat, až takmer trištvrte opýtaných. U dievčat to bolo len približne 65 percent. Obe skupiny najviac využívajú youtube, instagram, whatsapp, tiktok a snapchat.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet