Na hlavný obsah

Rodičia chorého dieťaťa odmietajú transfúziu pre obavy z očkovania

Potrebuje urgentnú operáciu.

Rodičia chorého dieťaťa odmietajú transfúziu pre obavy z očkovania
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Novozélandské úrady  začali v utorok (6. 12.) boj o opatrovníctvo vážne chorého dieťaťa, ktorého rodičia nechcú lekárom dovoliť, aby pristúpili k život zachraňujúcej operácii. Obávajú sa totiž, že darcovia krvi mohli byť očkovaní proti chorobe COVID-19.

Ako s odvolaním sa na matku dieťaťa napísala  agentúra AFP, ide o štvormesačné dieťa, ktoré potrebuje urgentnú operáciu na odstránenie srdcovej poruchy známej ako stenóza pľúcnej chlopne.

Chirurgický zákrok odložili. Rodičia dieťaťa nechcú, aby mu bola transfúzne podaná krv, ktorá by mohla pochádzať od darcu očkovaného vakcínami mRNA.

Zdravotnícke orgány žiadosť rodičov o transfúziu krvi od neočkovaného darcu zamietli.

AFP dodala, že novozélandská transfúzna služba nerozlišuje medzi darcami očkovanými alebo neočkovanými proti covidu. Použitie krvi zaočkovaného darcu totiž nepredstavuje pre operovaného žiadne dodatočné riziko.

Nemedicínska starostlivosť

AFP uviedla, že úrady teraz chcú prevziať čiastočnú starostlivosť o dieťa a ponechať rodičom zodpovednosť za nemedicínsku starostlivosť. To by malo umožniť, aby sa chirurgický zákrok uskutočnil.

Novozélandský zdravotný úrad (HNZ) uviedol, že po rozhovoroch s rodinou podal na súd žiadosť o opatrovníctvo. A to „s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa“.

V utorok (6. 12.) sa pred súdom v Aucklande, ktorý v kauze rozhoduje, zišlo asi 150 odporcov očkovania, aby vyjadrili rodine podporu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet