Na hlavný obsah

Ruského opozičného politika Jašina odsúdili na 8,5 roka väzenia

A to za šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

Ruského opozičného politika Jašina odsúdili na 8,5 roka väzenia
Na snímke ruský opozičný politik Iľja Jašin. Foto: TASR/AP

Ruského opozičného politika Iľju Jašina uznal v piatok (9. 12.) súd v Moskve za vinného zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde. Odsúdil ho na osem rokov a šesť mesiacov väzenia, uviedla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Prokuratúra žiadala pre Jašina, ktorý trvá na svojej nevine, deväť rokov väzenia. Sudkyňa dospela k záveru, že Jašinova vina bola plne dokázaná. A že v jeho prípade je nepodmienečný trest odňatia slobody jediný možný.

Samotný Jašin trvá na svojej nevine a svoju kauzu považuje za politicky motivovanú. Po absolvovaní súdom vymeraného trestu Jašin nebude štyri roky smieť byť administrátorom webových stránok.

Zabíjanie civilistov v Buči

Jašina súd uznal za vinného zo šírenia nepravdivých správ o ruskej armáde, ktorého sa podľa obžaloby dopustil vo svojom vysielaní na platforme youtube. A to keď 7. apríla hovoril o zabíjaní civilistov v ukrajinskom meste Buča.

Ukrajina z týchto masakrov viní ruskú armádu. Jašin vo svojom komentári uvádzal fakty, ktoré dokazujú vinu ruskej armády. Analyzoval však aj argumenty ruskej strany. Tá tvrdí, že do úmrtí civilistov nie je zapletená a že všetko bolo zinscenované a obyvateľov Buče zabila ukrajinská armáda.

V pondelok (5. 12.) vo svojom poslednom slove pred súdom Jašin povedal, že je pripravený na väzenie.

„Nič neľutujem,“ vyhlásil. „Mohol som odísť, mohol som mlčať. Ale urobil som, čo som musel urobiť. Lepšie stráviť desať rokov za mrežami a zostať čestným človekom, ako mlčky horieť od hanby za to, čo sa deje aj v tvojom mene,“ vysvetlil.

Zmeny v Rusku podľa Jašina nie sú ďaleko

V reakcii na rozsudok nad Jašinom, ktorú priniesla britská stanica BBC, Navaľnyj vyjadril presvedčenie, že vynesený trest „Iľju neumlčí a nemal by zastrašiť ani čestných ľudí v Rusku“. Jašina súčasne označil za prvého priateľa, ktorého získal v politike.

Samotný Jašin považuje výšku svojho trestu za príliš optimistický odhad počtu rokov, ktoré ešte vydrží súčasný režim v Rusku. Podľa jeho názoru súdny proces s ním mal byť usvedčením „nepriateľa ľudu“, ale zmenil sa na protivojnový tribunál.

„Hovorili sme pravdu o vojnových zločinoch a žiadali sme ukončenie krviprelievania. A v reakcii na to sme počuli hŕbu hesiel zo studenej vojny, ktoré nedôsledne proklamoval prokurátor,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na Jašinovom konte na platforme Telegram.

Jašin napísal, že „symbolom tohto procesu sa stali trasúce sa ruky prokurátora“. Pokračoval tým, že tak veľmi sa snažil pôsobiť hrozivo a podobať sa na stalinských prokurátorov, ale z času na čas to skôr vyvolalo v publiku smiech a vyzeral ako karikatúra.

Podľa Jašina jeho odsúdenie malo ľudí v Rusku zastrašiť, ale prejavila sa ním len slabosť ruského vedenia.

„Dnes môžem len zopakovať to, čo v deň svojho zatknutia: Nebojím sa a ani vy sa nebojte. Zmeny nie sú ďaleko a čoskoro nás čaká veľa práce na obnovení spravodlivosti a humanizmu v našej krajine,“ uvádza sa v Jašinovom vyhlásení.

Pred budovou súdu, ktorého sudkyňa vyniesla rozsudok nad Kašinom, sa po pojednávaní zišli desiatky ľudí žiadajúcich prepustenie odsúdeného politika a skandujúcich „Slobodu!“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet