Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko rozširuje svoje obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou

Domnievajú sa britské tajné služby.

Rusko rozširuje svoje obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou
Na ilustračnej snímke sú ruskí vojaci. Foto: TASR/AP

Rusko v poslednej dobe začalo budovať ďalšie obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou, uviedlo v stredajšej (7. 12.) správe o vývoji ruskej ofenzívy britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na tajné služby.

„Rusko začalo nedávno rozširovať obranné pozície pozdĺž medzinárodnej hranice s Ukrajinou aj hlboko vo vnútri (ruskej) Belgorodskej oblasti,“ uvádza rezort obrany v Londýne na twitteri.

Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v utorok (6. 12.) ohlásil, že zakladá miestne „jednotky domobrany“, pripomína ministerstvo.

V tomto pohraničnom regióne sa už minimálne od apríla hovorí o tom, že Rusi tam kopú zákopy, avšak teraz sa tam zrejme začali budovať „prepracovanejšie systémy určené na odrazenie mechanizovaného útoku“.

Britské tajné služby sa domnievajú, že cieľom týchto opevňovacích prác môže byť najmä posilnenie vlasteneckých nálad v ruskej spoločnosti. Zároveň však môže odrážať aj „skutočné, ale mylné presvedčenie niektorých ruských predstaviteľov, že existuje reálna hrozba invázie (zo strany) ukrajinských síl,“ píše sa v správe.

Britský rezort obrany v tejto súvislosti dodáva, že v rámci vládnuceho ruského režimu zrejme pretrváva nedostatok schopnosti strategického vyhodnocovania situácie. Nestrannú analýzu podľa Londýna často podkopáva „tendencia ku skupinovému mysleniu a politicky vhodným záverom“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet