Na hlavný obsah

Štedrý deň bol rekordne teplý najmä na juhozápade Slovenska

V Hurbanove sa oteplilo na 14 stupňov Celzia.

Na snímke maximálna teplota v sobotu 24.12.
Na snímke maximálna teplota v sobotu 24.12.Foto: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Meteorológovia zaznamenali najmä na juhozápade Slovenska rekordne teplý Štedrý deň. V Hurbanove sa oteplilo na 14 stupňov Celzia. Na bratislavskom letisku bolo ešte o niečo teplejšie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

„Podľa operatívnych údajov boli rekordy maximálnej dennej teploty vzduchu prekonané predovšetkým na juhozápade Slovenska. Napríklad v Hurbanove sa oteplilo až na 14 stupňov Celzia, pričom doteraz platný rekord z roku 2009 mal hodnotu 13,1 stupňa Celzia,“ priblížili meteorológovia.

Rekord tesne prekonalo aj bratislavské letisko. „Včera tam bolo až 14,1 stupňa Celzia, v roku 2014 ‚len‘ 13,9 stupňa Celzia,“ spresnili. Naopak, oveľa chladnejšie bolo na krajnom severovýchode Slovenska. Napríklad v obci Dlhoňa (okres Svidník) bolo len 2,5 stupňa Celzia nad nulou.

Tlaková výš

Ako ďalej uviedli, v sobotu (24. 12.) sa za frontálnym systémom rozšíril od juhozápadu okraj tlakovej výše.

„Nad našou oblasťou sa nachádzal teplý vzduch a čerstvé západné prúdenie, vplyvom ktorého došlo na viacerých miestach k premiešaniu vzduchu v prízemnej vrstve troposféry,“ dodali s tým, že na juhu Slovenska sa miestami zmenšila oblačnosť a na juhozápade absentovala súvislá snehová pokrývka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny