Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Strany sa dohodli na schválení štátneho rozpočtu

Podporia ho štyri strany.

Strany sa dohodli na schválení štátneho rozpočtu
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR

Strany sa dohodli na schválení štátneho rozpočtu. V utorok (20. 12.) to oznámili premiér Eduard Heger (OĽANO) a predseda strany SaS Richard Sulík. Rozpočet podľa predsedu vlády podporia štyri strany, a to OĽANO, SaS, Sme rodina a Za ľudí.

Návrh štátneho rozpočtu obsahuje trvalé zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na gastro a športoviská. Mala by zostať na úrovni 10 % aj po 31. marci 2023.

Zahŕňa tiež výdavkové limity podľa požiadaviek Európskej komisie či zdanenie ruskej ropy, avšak len na rok 2023, prepravy plynu, liehu a hazardu.

Rozpočet ráta aj s presunom financií do zdravotníctva v objeme 820 miliónov eur. Od roku 2024 plánujú zvýšiť odvod poistencov štátu na 4,5 %.

Rozpočet hovorí aj o zrušení poplatku za služby verejnosti (koncesionárskych poplatkov). Sulík vysvetlil, že verejnoprávny rozhlas a televízia bude financovaná celá zo štátneho rozpočtu. Návrh zahŕňa aj zrušenie ekoregistračnej dane za automobily.

Dodal, že ak sa rozpočet na budúci rok schváli, minister financií Igor Matovič (OĽANO) odstúpi z postu šéfa rezortu. V tom prípade by ho dočasne nahradil Eduard Heger. Sulík považuje Matovičovo odstúpenie za dôležitú časť dohody.

Premiér predpokladá, že sa pozmeňujúce body prerokujú do stredajšieho (21. 12.) večera a vo štvrtok (22. 12.) o 11.00 h sa rozpočet schváli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko