Na hlavný obsah

Štyri levíčatá z Ukrajiny našli nový domov v Minnesote

Zvieratá zažili ostreľovanie a bombardovanie, stali sa z nich siroty.

Zachránené levíčatá z vojnou zmietanej Ukrajiny.
Zachránené levíčatá z vojnou zmietanej Ukrajiny.Foto: TASR/AP

Štyri levíčatá z Ukrajiny, ktoré osireli počas ruskej invázie, už bezpečne dorazili do útulku pre mačkovité šelmy (TWS) v americkom štáte Minnesota. Informovala o tom v stredu (30. 11.) agentúra AP s tým, že v útulku zostanú natrvalo.

Levíčatá – samček Taras a samičky Stefanija, Lesija a Prada – majú štyri až päť mesiacov. Posledné tri týždne strávili v zoo v poľskom meste Poznaň. Ich príchodom do Minnesoty sa zavŕšila ich namáhavá cesta z Ukrajiny, v ktorej počas prvých mesiacov svojho života zažili ostreľovanie ťažkými zbraňami, bombardovanie i útoky dronmi, priblížil Medzinárodný fond na ochranu zvierat (IFAW).

„Tieto mláďatá si toho za svoj krátky život vytrpeli viac, ako by malo akékoľvek zviera,“ uviedla Meredith Whitneyová, ktorá v rámci IFAW vedie program na záchranu voľne žijúcich zvierat. „Narodili sa v chovných staniciach počas vojny na Ukrajine a potom vo veku len niekoľkých týždňov osireli,“ dodala.

Útočisko pre mačkovité šelmy

Ich novým domovom je útulok TWS v meste Sandstone, ležiacom zhruba 145 kilometrov severne od mesta Minneapolis. Do Minneapolisu prileteli v utorok (29. 11.) lietadlom, ktoré sa vracalo z Poľska. Zriadenci ich následne priviezli do útulku, kde ich vyšetril veterinár.

Levíčatá v priebehu celej ich cesty sprevádzal americký veterinár Andrew Kushnir, ktorý sa o nich staral na Ukrajine i v Poľsku. Aj počas útokov dronov a náletov im pripravoval a podával špeciálnu výživu, ktorú museli dostávať každé tri hodiny. Fľaše s mliekom im počas jednej noci, keď došlo k výpadku prúdu, dokonca ohrieval vlastným telesným teplom.

Štyri levíčatá pochádzajú z dovedna dvoch vrhov. Tri z mláďat zachránili v Odese, zatiaľ čo najstaršia Prada sa narodila u chovateľa v Kyjeve. Čo sa stalo s matkami mláďat, sa nevie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet