Na hlavný obsah

Švajčiarska vláda zamietla možnosť tretieho pohlavia na oficiálnych dokumentoch

Vyslovila sa aj proti návrhu neuvádzať žiadne pohlavie.

Švajčiarska vláda zamietla možnosť tretieho pohlavia na oficiálnych dokumentoch
Ilustračná snímka dotazníka s výberom pohlavia. Foto: RTVS

Švajčiarska vláda v stredu (21. 12.) zamietla návrh parlamentu týkajúci sa zavedenia možnosti tretieho pohlavia (okrem mužského a ženského) na oficiálnych dokumentoch. Vyslovila sa aj proti návrhu neuvádzať žiadne pohlavie. Informovala o tom agentúra AP.

Spolková rada svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že „binárny rodový model je vo švajčiarskej spoločnosti stále hlboko zakorenený“. Vláda tiež priblížila, že „nateraz neexistujú spoločenské predpoklady na zavedenie tretieho pohlavia alebo na všeobecné neuvádzanie nijakého pohlavia do zápisov na matrike“.

Takéto kroky by si totiž podľa Bernu vyžadovali viaceré zmeny vo švajčiarskej ústave. Tiež by museli nastať zmeny aj v zákonoch na celoštátnej úrovni i v rámci 26 kantónov.

V súčasnosti sa deti po narodení zapisujú do záznamov na matriku ako muži alebo ženy, pričom žiadna iná možnosť neexistuje.

Vláda uviedla, že v správe švajčiarskeho etického výboru z roku 2020 sa píše, že na zmenu systému v tejto sfére ešte nenastal ten správny čas.

Ako je to v iných krajinách?

AP pripomína, že vláda Nemecka v roku 2018 schválila možnosť uvádzať tretie pohlavie, čo ľuďom umožnilo zvoliť si na dokumentoch kategóriu „iný“. Už predtým mohli ľudia ponechať kolónku „pohlavie“ prázdnu.

V Rakúsku súd v roku 2018 rozhodol, že úrady musia ľuďom umožniť nechať si zapísať do oficiálnych záznamov aj iné než mužské či ženské pohlavie, ak si to sami želajú.

Súd však nenariadil zmenu existujúceho zákona, keďže ten konkrétne nešpecifikuje, že pohlavie osôb musí byť ženské alebo mužské.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet