Titul Športovec roka 2022 získala Vlhová. Talentom roka je Slafkovský

Lyžiarka titul obhájila štvrtýkrát.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: TASR

V ankete Športovec roka 2022 štvrtýkrát vyhrala lyžiarka Petra Vlhová. Ocenenie talent roka a zároveň druhú priečku v ankete získal hokejista a bronzový olympijský medailista Juraj Slafkovský, ktorý sa stal historicky prvou draftovou jednotkou NHL zo Slovenska.

Tretie miesto v ankete získal šprintér Ján Volko. Za trojkou najlepších sa umiestnil futbalista Milan Škriniar, strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, ďalší futbalista Marek Hamšík, vodný slalomár Alexander Slafkovský, hokejista Erik Černák, paralyžiarka Henrieta Farkašová a zápasník Tajmuraz Salkazanov.

Paralympioničkou roka sa stala paralyžiarka Henriera Farkašová. Držiteľka 11 paralympijských zlatých medailí zároveň na slávnostnom galavečere oznámila koniec svojej športovej kariéry. Legendou slovenského športu sa tento rok stala bývalá atlétka Mária Mračnová.

Na ďalších priečkach skončili Alexandra Rexová a Jozef Metelka. Za paralympijský kolektív roka vyhlásili družstvo curlerov na vozíčku, štvrtý tím zo ZPOH.

Kategóriu kolektívov podľa očakávania ovládli hokejoví reprezentanti Slovenska. Zavážila nielen ich historická olympijská bronzová medaila – vôbec prvá pre samostatné Slovensko v kolektívnom športe, ale aj hra a výkony na svetovom šampionáte vo Fínsku, kde vypadli po boji s domácimi vo štvrťfinále.

Komisia neolympijských športov SOŠV určila za najúspešnejšiu v neolympijských športoch v roku 2022 majsterku Európy v karate Ingrid Suchánkovú. Na ďalších priečkach skončili Monika Chochlíková a Štefan Svitko.

Najúspešnejším kolektívom v neolympijských športoch je družstvo florbalových junioriek Slovenska, ktoré skončilo na 5. mieste na majstrovstvách sveta v Poľsku.