Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Traja čínski tajkonauti sa po šiestich mesiacoch vrátili na Zem

Vesmírna kapsula pristála v púšti Gobi.

Traja čínski tajkonauti sa po šiestich mesiacoch vrátili na Zem
Čínski tajkonauti na vesmírnej stanici Tchien-kung. Foto: Twitter

Traja čínski tajkonauti sa v nedeľu (4. 12.) vrátili na Zem po tom, ako strávili šesť mesiacov na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedla čínska štátna televízia CCTV. Informuje o tom agentúra AP.

Vesmírna kapsula s trojčlennou posádkou, ktorú tvorili kapitán Čchen Tung a tajkonauti Liou Jang a Cchaj Sü-če, pristála v púšti Gobi na severe Číny približne o 20.10 h miestneho času (13.10 h SEČ), oznámila CCTV.

Títo traja tajkonauti boli súčasťou misie vesmírnej lode Šen-čou 14, ktorá do kozmu vzlietla v júni. Na vesmírnej stanici Tchien-kung ich tento týždeň vystriedali noví tajkonauti — skúsený kapitán Fej Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu. Tí zostanú na obežnej dráhe Zeme nasledujúcich šesť mesiacov.

Čínsku vesmírnu stanicu Tchien-kung vybudovali v rámci snahy Číny stať sa po boku Spojených štátov a Ruska ďalšou kozmickou veľmocou. Čína si už pripísala aj prvý úspech, keďže sa jej podarilo ako prvej krajine pristáť s terénnym vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca.

Čína plánuje v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu postaviť aj základňu na Mesiaci. Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou. 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet