Na hlavný obsah

Ukrajina vyzve na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN

Diskutuje sa o tom v diplomatických kruhoch.

Ukrajina vyzve na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN
Na ilustračnej snímke vlajka OSN. Foto: pixabay.com

Ukrajina plánuje v pondelok (26. 12.) vyzvať na vylúčenie Ruska z radov stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Uviedol to ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Informovala o tom agentúra AFP.

„Máme veľmi jednoduchú otázku: Má Rusko právo zostať stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a vôbec byť v Organizácii Spojených národov?“ povedal Kuleba v nedeľu (25. 12.) neskoro večer pre ukrajinskú štátnu televíziu. „Máme na to presvedčivú a opodstatnenú odpoveď – nie, nemá,“ dodal.

O otázke stáleho kresla Ruska s právom veta v Bezpečnostnej rade OSN sa už podľa Kulebu v diplomatických kruhoch diskutuje. Kreslá zastávajú aj Spojené štáty, Británia, Francúzsko a Čína.

„O týchto otázkach sa ešte nehovorí na tlačových konferenciách a vo verejných vyhláseniach lídrov štátov a vlád. Na nižšej úrovni si už ľudia kladú otázku – aké by malo byť Rusko, aby nepredstavovalo hrozbu pre mier a bezpečnosť,“ povedal.

Bezpečnostná rada OSN

Vplyvná bezpečnostná rada pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií, schvaľovaním vojenských akcií a schvaľovaním zmien charty OSN, pripomína AFP.

Ale päť stálych členov, z ktorých všetci majú právo veta a môžu zablokovať akúkoľvek rezolúciu, odráža dynamiku moci z čias konca druhej svetovej vojny. Rada tak môže byť bezmocná pričinením jediného vetujúceho člena.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa západné mocnosti zamerali na procedurálne pravidlá OSN, aby zabezpečili, že Rusko nebude blokovať zasadnutia BR OSN.

Obrátili sa na ďalší orgán – 193-členné Valné zhromaždenie OSN, aby žiadali odsúdenie krokov Moskvy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet