Na hlavný obsah

V Španielsku doručili už šesť listových bômb

A to vrátane ministerstva obrany.

V Španielsku doručili už šesť listových bômb
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Španielske úrady potvrdili, že podozrivá zásielka, ktorú doručili vo štvrtok (1. 12.) na americké veľvyslanectvo v Madride, skutočne obsahovala listovú bombu. Informuje o tom stanica Sky News.

Privolaní pyrotechnici bombu zneškodnili kontrolovanou explóziou, pri ktorej nedošlo k žiadnym zraneniam, uviedlo španielske ministerstvo vnútra. Išlo v poradí už o šiestu takúto zásielku odhalenú v Španielsku za posledný týždeň.

Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal minulý týždeň podobnú listovú bombu, aká v stredu (30. 11.) explodovala na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride. Vo štvrtok (1. 12.) to oznámilo ministerstvo vnútra, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Bezpečnostní agenti vykonali „kontrolovanú explóziu“ predmetu doručeného poštou premiérovi a jeho „obsah bol podobný“ ďalším štyrom listom. Tie dostali ukrajinské veľvyslanectvo, základňa leteckých síl, ministerstvo obrany a firma Instalaza vyrábajúca zbrane v meste Zaragoza.

Obálka „obsahujúca pyrotechnický materiál“, adresovaná socialistovi Sánchezovi, bola doručená riadnou poštou 24. novembra.

Ministerstvo obrany vo štvrtok ráno informovalo o  výbušnom zariadení v balíku zaslanom na leteckú základňu v obci Torrejón de Ardoz pri Madride. Po röntgenovom skenovaní sa zistilo, že obsahuje podozrivý „mechanizmus“. Zo základne sa pravidelne odosielajú zbrane darované Ukrajine.

Vo štvrtok ráno prišla obálka s „výbušninou“ aj ministerstvu obrany v Madride. Experti ju odpálili pri ministerstve, uviedol tamojší zdroj.

Ďalšie listové bomby

V stredu objavili listovú bombu pre ukrajinské veľvyslanectvo v Madride a druhú pre výrobcu zbraní Instalaza v Zaragoze na severovýchode Španielska, uviedla polícia. Túto druhú zásielku experti kontrolovane zneškodnili. Firma vyrába granátomety, ktoré Španielsko posiela ako dar Ukrajine.

Listová zásielka pre ukrajinskú ambasádu v Madride vybuchla a mierne zranila pracovníka strážnej služby pred budovou veľvyslanectva. Podľa španielskej diplomacie bol list určený veľvyslancovi Serhijovi Pohoreľcevovi.

Zraneného muža ošetrili v nemocnici a neskôr prepustili domov. Španielsky najvyšší súd už tento prípad vyšetruje pre podozrenie zo spáchania teroristického činu.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v reakcii na tento čin nariadil všetkým veľvyslanectvám Ukrajiny, aby sprísnili bezpečnostné opatrenia, uviedol na sociálnych sieťach jeho hovorca Oleh Nikolenko.

Veľvyslanec Pohoreľcev v náznakoch obvinil Rusko zo zaslania listovej bomby. „Dobre poznáme teroristické metódy agresorskej krajiny,“ povedal v stredu večer v rozhovore pre španielsku verejnoprávnu televíziu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet