Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Za podiel na teroristickom útoku v Nice padli tresty až na 18 rokov väzenia

Dovedna odsúdili ôsmich podozrivých.

Za podiel na teroristickom útoku v Nice padli tresty až na 18 rokov väzenia
Policajti dohliadajú na poriadok v súdnej sieni. Foto: TASR/AP

Francúzsky súd uznal v utorok (13. 12.) za vinných z napomáhania útočníkovi v meste Nice v roku 2016 dovedna ôsmich podozrivých – siedmich mužov a jednu ženu. Zároveň im vymeral tresty odňatia slobody v rozmedzí od dvoch do 18 rokov. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.

Pri útoku moslimského extrémistu Mohameda Lahouaieja-Bouhlela zo 14. júla 2016, ktorý nákladným autom vrazil do davu ľudí v Nice počas osláv francúzskeho štátneho sviatku, zomrelo 86 ľudí. Polícia útočníka, 31-ročného Francúza tuniského pôvodu, zastrelila priamo na mieste činu, na Anglickej promenáde (Promenade des Anglais).

Najprísnejšie tresty, v rozsahu 18-ročného väzenia, dostali dvaja muži. Jedným z nich je hlavný obžalovaný, Mohamed Ghraieb, ktorý bol Bouhlelovým priateľom. Parížsky súd ho usvedčil z príslušnosti k teroristickej organizácii.

Z rovnakého zločinu usvedčil aj ďalších obžalovaných Chokriho Chafrouda a Ramziho Arefa. Tých obvinili z napomáhania útočníkovi pri získaní zbraní aj nákladného auta. Chafroudovi vymerali zmienený 18-ročný a Arefovi 12-ročný väzenský trest.

Zvyšných päť podozrivých odsúdili na dvoj- až osemročné väzenie. Žiadneho z obžalovaných pritom neobvinili z priamej účasti na útokoch, čo sa dotklo preživších. Proti verdiktom sa všetci ešte môžu odvolať.

K zodpovednosti za útok v Nice sa do niekoľkých dní prihlásila extrémistická skupina Islamský štát (IS). Francúzski vyšetrovatelia však nenašli žiadne prepojenie medzi útočníkom a touto džihádistickou organizáciou, ktorá v tom čase ovládala rozsiahle územia Iraku a Sýrie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet