Na hlavný obsah

Zadržaná Kailiová stráca právomoci podpredsedníčky Európskeho parlamentu

Vyšetrujú ju pre korupciu a pranie špinavých peňazí.

Zadržaná Kailiová stráca právomoci podpredsedníčky Európskeho parlamentu
Ilustračná snímka z Európskeho parlamentu. Foto: Unsplash

Právomoci podpredsedníčky Európskeho parlamentu (EP) Evy Kailiovej, ktorú vyšetrujú pre korupciu a pranie špinavých peňazí, v sobotu (10. 12.) pozastavili. Informovala o tom agentúra AFP.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová sa rozhodla s okamžitou platnosťou pozastaviť všetky právomoci, povinnosti a úlohy, ktoré na Kailiovú boli delegované.

Metsolová v sobotu na twitteri napísala, že parlament „je nezlomný v boji proti korupcii“. Dodala, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby „boli nápomocní spravodlivosti“.

Je jednou z podozrivých

Belgická polícia zadržala Kailiovú v piatok (9. 12.), len niekoľko hodín po tom, ako zadržali ďalšie štyri osoby. Najmenej traja z nich boli buď talianski občania, alebo pochádzali z Talianska.

Kailiová je partnerkou jedného zo štyroch zadržaných, Francesca Giorgiho, asistenta jedného z poslancov zo skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente, uviedol zdroj z belgickej prokuratúry.

Zatkli údajne aj bývalého talianskeho europoslanca Pier-Antonia Panzeriho, ktorý pôsobil v EP v rokoch 2004 až 2019. Talianske média neskôr informovali o zadržaní Panzeriho manželky a dcéry.

Podplácať mal Katar

Belgická prokuratúra v piatok nezverejnila totožnosť podozrivých ani krajinu, ktorá ich mala korumpovať.

Právny zdroj blízky prípadu však neskôr agentúre AFP potvrdil správy belgickej tlače, že dotyčnou krajinou bol Katar, ktorý sa podľa vyšetrovateľov niekoľko mesiacov pokúša nelegálne ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu.

Má to robiť prostredníctvom platieb v hotovosti alebo darov pre vysokopostavených predstaviteľov europarlamentu.

K zatknutiu podozrivých došlo v piatok po sérii razií v Bruseli. Podľa belgických prokurátorov sa pri nich našlo 600 000 eur v hotovosti. Polícia zaistila aj počítače a mobilné telefóny.

Belgický denník L’Echo v sobotu informoval, že v Kailiovej dome v Bruseli, ktorý sa polícia rozhodla prehľadávať po tom, ako jej otca prichytila, ako v kufri preváža veľkú sumu peňazí, sa našlo „niekoľko tašiek plných bankoviek“.

Vylúčenie zo strany

Grécke médiá priniesli v piatok správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK).

Kailiovej politická skupina v Európskom parlamente – Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D), v piatok oznámila, že s okamžitou platnosťou pozastavuje jej členstvo v skupine, a to „v reakcii na prebiehajúce vyšetrovanie“.

Kailiová sa však „v tejto chvíli nechce vzdať svojho kresla, pretože vie, že by to znamenalo stratu poslaneckej imunity,“ uviedol podľa AFP iný zdroj zo strany PASOK.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet