Na hlavný obsah

Burkina Faso žiada Francúzsko o odsun vojakov

Paríž čaká na vysvetlenie.

Burkina Faso žiada Francúzsko o odsun vojakov
Na archívnej snímke zo 17. decembra 2019 francúzski vojaci.

Burkina Faso požiadala Francúzsko, aby do mesiaca stiahlo svojich vojakov zo západoafrickej krajiny. Vyplýva to z diplomatického listu zaslaného do Paríža, ktorý v nedeľu (22. 1.) získala agentúra AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu povedal, že Paríž čaká na vysvetlenie od Burkiny Faso po tom, ako vojenský režim tejto krajiny podľa miestnych médií oznámil, že si želá odchod francúzskych vojakov v priebehu mesiaca.

Macron uviedol, že v súvislosti s týmito správami panuje „veľa nejasností“, a vyzval vodcu junty Ibrahima Traorého na verejné vyjadrenie.

List burkinského ministerstva zahraničných vecí z minulej stredy (18. 1.) ukončuje dohodu o umiestnení francúzskych vojakov v Burkine Faso z roku 2018. Stanovuje tiež termín jedného mesiaca na ich odsun.

Kancelária francúzskeho prezidenta v reakcii na otázku o liste, ktorý AFP získala od burkinského diplomatického zdroja, napísala, že stále čaká na potvrdenie postoja Burkiny Faso na „najvyššej úrovni“.

O burkinskej žiadosti informovala štátna tlačová agentúra v sobotu (21. 1.) neskoro večer. Zdroj blízky vláde vtedy správu pre AFP potvrdil. Spresnil tiež, že rozhodnutie sa netýka prerušenia diplomatických vzťahov s Francúzskom, ale len dohôd o vojenskej spolupráci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet