Na hlavný obsah

Bývalého riaditeľa Trumpovej firmy odsúdili na päť mesiacov väzenia

Odsúdili ho za podvod a daňové úniky.

Bývalého riaditeľa Trumpovej firmy odsúdili na päť mesiacov väzenia
Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization Allen Weisselberg na súde. Foto: TASR/AP

Bývalého predstaviteľa firmy amerického exprezidenta Donalda Trumpa Allena Weisselberga v noci na stredu (11. 1.) odsúdili na päť mesiacov odňatia slobody za podvod a daňové úniky. Informoval o tom newyorský súd, uviedla agentúra AFP.

Weisselberg (75), ktorý v rokoch 2005–2021 pôsobil v spoločnosti Trump Organization ako finančný riaditeľ, sa vlani v auguste na súde priznal k vine za daňové úniky v 15 bodoch obžaloby. Urobil tak v rámci dohody o vine a treste, keď súhlasil, že bude v procese s Trumpovou firmou vypovedať ako svedok.

Agentúra AFP pripomína, že Weisselbergove svedectvo dopomohlo k usvedčeniu Trump Organization z podvodu a daňových únikov vrátane falšovania obchodných záznamov.

Bývalý finančný riaditeľ a blízky priateľ rodiny Trumpovcov sa priznal, že manipuloval s účtovníctvom spoločnosti. V súvislosti stým i on sám získal rôzne výhody. Napríklad luxusný byt v newyorskej štvrti Manhattan, autá pre seba aj svoju manželku a súkromnú školu pre svoje vnúčatá.

Donald Trump po decembrovom vynesení rozsudku nad svojou firmou na twitteri napísal, že „Trump Organization nenesie žiadnu zodpovednosť za podvody, ktorých sa Allen Weisselberg dopustil vo vlastných daňových priznaniach“.

Podľa dohody o vine a treste si Weisselberg odpyká päťmesačný trest v neslávne známej väznici Rikers. Musí zaplatiť aj pokutu vo výške dvoch miliónov dolárov (asu 1,87 mil. eur).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet