Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Dlhoročný herec SND Juraj Slezáček by mal 80 rokov

Ako dlhoročný pedagóg pôsobil na bratislavskej VŠMU.

Dlhoročný herec SND Juraj Slezáček by mal 80 rokov
Na snímke Juraj Slezáček. Foto: TASR

Úloha dôchodcu Emila Blichára v seriáli Panelák potvrdila, že herec Juraj Slezáček mal dar všestranného hereckého talentu a nebol mu cudzí ani žáner televíznej zábavy. Jeho celoživotným pôsobiskom a veľkou láskou však bolo divadelné javisko.

V Činohre Slovenského národného divadla (SND) strávil viac než štyri desaťročia a dlhé roky bol jej riaditeľom. V roku 2000 ju priviedol do prestížnej európskej divadelnej siete ETC (European Theatre Convention – Európska divadelná konvencia).

Filmový a divadelný herec, a tiež vysokoškolský učiteľ Slezáček by sa sobotu (14. 1.) dožil 80 rokov.

Slezáček sa narodil 14. januára 1943 vo Zvolene. Keď mal šesť rokov, presťahoval sa s rodičmi do Piešťan. Jeho detstvo a mladosť sa tak spájajú s týmto kúpeľným mestom – jeho mama tu vyučovala hru na klavíri na hudobnej škole, otec pracoval ako podnikový právnik.

Slezáček tu navštevoval základnú školu a v roku 1960 maturoval na gymnáziu. O štyri roky neskôr absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a hneď v tom istom roku sa stal členom Činohry SND.

Do SND nastúpil ako predstaviteľ silnej hereckej generácie, do ktorej patrili aj Božidara Turzonovová, Michal Dočolomanský, Emília Vášáryová či nedávno zosnulá Soňa Valentová.

Presťahoval sa do Bratislavy

V roku 1966 sa Slezáček presťahoval do Bratislavy, no ostal verný aj Piešťanom. Rovnako verný bol svojej domovskej divadelnej scéne. V SND zotrval celých 44 rokov. Od roku 1979 do polovice októbra 2005 (s výnimkou rokov 1990 – 1997) zastával funkciu riaditeľa Činohry SND.

Ako dlhoročný pedagóg pôsobil na bratislavskej VŠMU. V rokoch 1996 až 2002 bol dekanom Činohernej a bábkarskej fakulty tejto školy.

Na snímke vpravo Juraj Slezáček, vľavo Ladislav Chudík.
Na snímke vpravo Juraj Slezáček, vľavo Ladislav Chudík.Foto: TASR

Na doskách SND hral napríklad v inscenáciách Kým kohút nezaspieva, Timon Athénsky, Leto v Nohante, Pozor na anjelov, Veselé panie z Windsoru, Škola žien, Čas hádzať kamene, v Chrobákovi či v Čerticiach. Obdivuhodný herecký um predviedol i v Steinbeckovom príbehu O myšiach a ľuďoch, v úspešnej Porubjakovej Tančiarni, Lehárovej operete Veselá vdova alebo v inscenácii Cyrano z Bergeracu.

Stvárnil mnohé postavy

Slezáček stvárnil množstvo postáv vo filme, predovšetkým sa však venoval televíznej tvorbe. V roku 1975 si zahral jedného z hlavných protagonistov v komediálnom seriáli Tridsaťdeväť stupňov v tieni – k jeho diváckej obľúbenosti prispelo aj hviezdne herecké obsadenie.

V dôchodkovom veku mu ďalšiu vlnu popularity priniesla rola sarkastického, no sympatického profesora Emila Blichára v televíznom seriáli Panelák.

Na snímke vpravo Oľga Budská a herec i pedagóg Juraj Slezáček (vľavo).
Na snímke vpravo Oľga Budská a herec i pedagóg Juraj Slezáček (vľavo).Foto: TASR

Titul zaslúžilý umelec získal v roku 1985. V januári 2003 dostal Cenu ministra kultúry SR a 1. júna 2004 mu prezident SR udelil ocenenie Kríž prezidenta SR II. stupňa za významné zásluhy o rozvoj slovenského divadelníctva a filmového umenia. V roku 2008 sa stal čestným občanom Piešťan.

V decembri 2015 v Bratislave uviedol Juraj Slezáček do života svoju knihu Ako sa stať celebritou, v ktorej s nadhľadom a iróniou opísal svoj život plný zábavných príhod a kurióznych náhod. Nevyhol sa ani téme svojho vážneho ochorenia. Podľahol mu 5. augusta 2016 v Piešťanoch vo veku 73 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko