Na hlavný obsah

Dokazovanie v kauze Čapí hnízdo sa skončilo, zaznejú záverečné reči

Medzi obžalovanými je aj expremiér Babiš.

Dokazovanie v kauze Čapí hnízdo sa skončilo, zaznejú záverečné reči
Bývalý český premiér Andrej Babiš na súde. Foto: TASR/AP

Dokazovanie v kauze Čapí hnízdo, v ktorej figurujú ako obžalovaný bývalý český premiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš a bývalá podpredsedníčka predstavenstva holdingu Agrofert Jana Nagyová, sa skončilo. Zaznejú záverečné reči.

Predseda súdneho senátu Jan Šott na začiatku pojednávania oznámil, že súd zamieta všetky návrhy obhajoby na ďalšie dokazovanie. Obhajoba navrhovala vyhotovenie ďalších posudkov týkajúcich sa zdravotného stavu Babiša mladšieho. Chceli tiež pozastaviť hlavné pojednávanie a požiadať Súdny dvor EÚ, aby určil hranice malého a stredného podniku v tejto kauze.

V záverečných rečiach sa aktéri kauzy budú môcť vyjadriť k priebehu celého procesu či vine alebo nevine obžalovaných. Jeden z Babišových právnikov avizoval, že bývalý premiér má pripravenú rozsiahlu záverečnú reč.

Tá je tiež dôvodom, prečo v stredu (4. 1.) po svojej výpovedi odmietol odpovedať na otázky súdu a štátneho zástupcu. Podľa Eduarda Brunu by mu to „vytĺklo argumenty“ zo záverečnej reči.

Mestský súd v Prahe začal prípad pojednávať 12. septembra. Za viac než tri mesiace vypovedali desiatky svedkov vrátane expremiérovho syna Andreja Babiša mladšieho. Štátny zástupca navrhuje pre obžalovaného expremiéra podmienečný trest a pokutu. Súd sa však jeho návrhom riadiť nemusí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet