Európska pohraničná agentúra Frontex v piatok (13. 1.) informovala, že vlani zaznamenala 330 000 prípadov nelegálnych prechodov vonkajších hraníc Európskej únie, čo je najvyšší počet od roku 2016 a skoro o dve tretiny viac oproti roku 2021. Takmer polovica týchto prípadov bola na západnom Balkáne.
Zachytení ľudia najčastejšie pochádzali zo Sýrie, Afganistanu a Tuniska. Počet Sýrčanov sa medziročne približne zdvojnásobil na 94 000. V drvivej väčšine prípadov prechodu hraníc bez potrebných dokladov išlo o mužov. Ženy predstavovali menej ako 10 percent. Mierne klesol počet prípadov, keď hranicu nelegálne prešli maloletí (9 %).
Na migračnej ceste vedúcej cez západný Balkán Frontex za rok 2022 eviduje 145 600 prípadov pokusov o nelegálny prechod hraníc. To je o 136 % viac ako v roku 2021. Druhý najvyšší počet pripadá na stredné Stredozemie, kde ich bolo 102 529, o 51 % viac ako o rok skôr.
Frontex zaznamenal aj 71 000 prípadov, keď sa ľudia snažili nelegálne dostať cez Lamanšský prieliv z EÚ do Spojeného kráľovstva.
„Európska únia a členské krajiny schengenu sa potýkali s bezprecedentnými výzvami na svojich vonkajších hraniciach. Súviseli so štátom organizovanou migráciou z Bieloruska a s ruskou inváziou na Ukrajinu,“ píše sa v správe Frontexu.
Na hranici EÚ s Bieloruskom pohraničníci vlani zaznamenali 6 127 nepovolených priechodov hraníc. To je štvrtinu menej ako v roku 2021, keď migračná kríza v tomto regióne bola na vrchole.
Agentúra tiež pripomína, že hranice dvadsaťsedmičky a Moldavska po začiatku ruskej agresie proti Ukrajine do konca roka prekročilo skoro 13 miliónov ukrajinských utečencov. Za rovnaké obdobie hranice smerom na Ukrajinu prešlo 10 miliónov občanov tejto východoeurópskej krajiny.