Na hlavný obsah

Hasičom a horským záchranárom zvýšia plat

Od januára o 7 percent a od septembra o ďalších 10 percent.

Hasičom a horským záchranárom zvýšia plat
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hasičom a horským záchranárom sa od januára zvýšia platy. Vyplýva to z nového ustanovenia, ktoré v stredu (11. 1.) schválila vláda. Návrh na rokovanie predložil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). 

Zvýšenie platových taríf hasičov a horských záchranárov vyplýva z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ktoré odborové organizácie oboch záchranných zložiek uzavreli s rezortom pre rok 2023. 

„Rovnako ako ostatným zamestnancom v štátnej a verejnej správe sa aj hasičom a horským záchranárom v tomto roku dvakrát zvýšia platy. Od januára 2023 o sedem percent a od septembra 2023 o 10 percent. Som rád, výška platu je jedným z motivačných nástrojov, bezpečnostné zložky  v posledných troch rokoch čelia obzvlášť náročným úlohám, zaslúžia si adekvátne finančné ohodnotenie,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Plat sa zvýši 4 429 príslušníkom Hasičského a záchranného zboru a 180 príslušníkom Horskej záchrannej služby.  Zvýšenie platových taríf je súčasťou schváleného štátneho rozpočtu, financovať ich budú z kapitoly MV SR. Štátny rozpočet schválili 22. decembra 2022.

Zvýšená stupnica platových taríf o 7 % platí odo dňa jej vyhlásenia. Zvýšená stupnica platových taríf o 10 % platí od 1. septembra 2023.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko