Na hlavný obsah

Hipkins zložil prísahu a ujal sa úradu premiéra na Novom Zélande

Nahradil tak Jacindu Ardernovú.

Hipkins zložil prísahu a ujal sa úradu premiéra na Novom Zélande
Nový novozélandský premiér Chris Hipkins. Foto: TAS/AP

Líder novozélandskej labouristickej strany Chris Hipkins zložil v stredu (25. 1.) slávnostnú prísahu a ujal sa úradu premiéra, v ktorom tak nahradil Jacindu Ardernovú. Inforormovali o tom agentúry Reuters a AFP.

„Je to najväčšie privilégium a zodpovednosť v mojom živote.Som plný energie a nadšený z výziev, ktoré ma čakajú,“ povedal Hipkins (44) po prevzatí úradu.

Prísahu pred generálnou guvernérkou Cindy Kirovou, ktorá na Novom Zélande oficiálne zastupuje britského panovníka, zložila v stredu aj nová vicepremiérka Carmel Sepuloniová. Stala sa tak prvou osobou s tichomorským pôvodom v tejto funkcii.

Novozélandská labouristická strana si Hipkinsa už v nedeľu zvolila za svojho nového lídra a tak aj premiéra krajiny. Stalo sa tak po nečakanej rezignácii Ardernovej z týchto postov.

K svojej politike na poste premiéra sa zatiaľ nevyjadril, avšak už v stredu ho čaká prvé zasadnutie vládneho kabinetu.  Za úlohu bude mať podľa AFP oživenie klesajúcej podpory liberálnej labouristickej strany pred októbrovými parlamentnými voľbami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet