Na hlavný obsah

Poľsko je naklonené dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu, tvrdí Jermak

Spojené štáty bojové stíhačky nedodajú.

Poľsko je naklonené dodaniu stíhačiek F-16 na Ukrajinu, tvrdí Jermak
Na snímke poľská stíhačka F-16. Foto: TASR

Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možnej dodávky stíhačiek typu F-16 na Ukrajinu, uviedol v pondelok (30. 1.) vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Informovala o tom britská spravodajsk stanica Sky News a britský denník The Guardian.

„Práce na získavaní stíhačiek F-16 pokračujú. Máme pozitívne signály z Poľska, ktoré nám ich chce dodať v koordinácii s NATO,“ napísal na sociálnej sieti.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki však zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie o posilnení obranyschopnosti Ukrajiny sa musí prijať v plnej koordinácii so spojencami z NATO.

Ukrajina v uplynulých dňoch zvýšila úsilie o získanie stíhačiek od západných spojencov. Žiada o nich krátko po tom, ako USA a Nemecko oznámili, že Ukrajine dodajú tanky Abrams a Leopard, všíma si The Guardian.

USA stíhačky nedodajú

Spojené štáty Ukrajine na obranu pred ruskými silami nedodajú bojové stíhačky F-16. Vyhlásil to v pondelok americký prezident Joe Biden.

Šéf Bieleho domu na otázku novinárov, či podporuje poslanie stíhačiek typu F-16 ukrajinským silám, odpovedal „Nie“.

Biden tiež oznámil, že plánuje uskutočniť návštevu Poľska, avšak presný termín zatiaľ neohlásil. „Chystám sa ísť do Poľska. Ešte však neviem kedy,“ povedal.

Francúzsko dodanie stíhačiek nevylučuje

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že nevylučuje dodanie bojových lietadiel na Ukrajinu. Upozornil však na riziko možného vystupňovania konfliktu.

„V zásade nič nevylučujem,“ povedal Macron po rokovaní s holandským premiérom Markom Ruttem v Haagu. Šéf Elyzejského paláca reagoval na otázku o možnej dodávke stíhačiek Kyjevu.

Spojenci Ukrajiny minulý týždeň prisľúbili dodávku tankov, Kyjev medzitým žiada ďalšie moderné zbrane, pripomína AFP. Francúzsky prezident však pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia stanovil viacero „kritérií“.

Ukrajina musí najskôr o zbrane požiadať, žiadne zo zbraní nepovedú k vystupňovaniu napätia a nevznikne pravdepodobnosť ich použitia na ruskom území. Majú byť použité len na pomoc pri odolávaní útokom.

Macron dodal, že poskytnutie týchto prostriedkov nesmie oslabiť kapacitu francúzskych ozbrojených síl. Ukrajina podľa jeho slov zatiaľ ešte o stíhačky nežiada.

Holandskí politici nedávno zvažovali dodanie stíhačiek typu F-16 Ukrajine. Rutte však súhlasil s obozretnými vyjadreniami Macrona. Holandský premiér tiež pripomenul, že Ukrajina ešte o lietadlá nepožiadala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet